Codzienność w domu i zagrodzie…

gdzie: , kiedy:

W niedzielę, 16 września 2012 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce zorganizowano ostatnią imprezę w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Tajemnice codzienności”. Tym razem była to impreza plenerowa pt. „Codzienność w domu i zagrodzie na przełomie XIX i XX w.”

W skansenowskich zagrodach tętniło życie, pokazano tradycyjną kujawską wieś, zagrody, wyposażenie chałup, warsztatów rzemieślniczych, budynków użyteczności publicznej – szkoły, remizy. Przygotowano pokazy prac domowych i gospodarskich, np. szatkowania kapusty, młócenia, oczyszczania i mielenia ziarna, tłoczenia oleju, wyrobu świec, prania, maglowania, drukowania wzorów na serwetkach. W wielu zajęciach uczestnicy imprezy mogli sprawdzić się osobiście.

Na scenie przy karczmie wystąpiła Kapela „Na Ksebkę” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubaniu. Kapela powstała w 2011 roku z inicjatywy Romana Kozickiego i Mirosława Niemczyka. W obecnym roku zdobyła I miejsce na 41 SPOTKANIACH Z FOLKLOREM KUJAW I ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ w Ciechocinku. W skansenie zaprezentowała muzykę, jaka towarzyszyła Kujawiakom przy okazji różnych uroczystości rodzinnych i zabaw w karczmie. Były to tradycyjne kujawiaki, mazurki, oberki i polki.

Dla dzieci przygotowano specjalną ofertę – uczyły się wykonywać kwiaty z bibuły, takie, jakie kiedyś zdobiły wnętrza chałup, m.in. „święte kąty”. W wiejskiej szkole poznawały tajniki kaligrafii oraz dowiedziały się dla kogo przeznaczona była „ośla ławka” i czemu służył groch rozrzucony w kącie klasy.

Imprezie towarzyszył kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego oraz swojskiego jadła. Na kramach oglądano i kupowano tradycyjne rzeźby, ozdoby z bibuły, hafty, koronki, malowany fajans, wyroby z wikliny oraz miód (w tym pitny), pierogi, czarninę, kluski ziemniaczane, chleb orkiszowy, serniki, ciasta drożdżowe i wiele innych wyrobów.

logoed

Galeria Rozwiń Zwiń