„Co pańskie, to nie grzech” – festyn w Kłóbce

gdzie: , kiedy:

W dniu 2 sierpnia 2009 roku w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się festyn folklorystyczny pn. „Co pańskie, to nie grzech” zorganizowany wspólnie z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego we Włocławku.

Na imprezie pokazano zwyczaje związane z łowiectwem ludowym, które dzisiaj nazwalibyśmy kłusownictwem. Był to malowniczy, barwny element życia niegdysiejszej społeczności wiejskiej. Wyprawy do lasu poprzedzał cały rytuał czynności: zaklęć, przepowiedni, a także odpowiednio przygotowany sprzęt do polowań i łowienia zwierząt: strzelby, samołówki, paście itd.

Zespół folklorystyczny „Lubominianki” pokazał to w barwnym, przygotowanym gwarą widowisku „Bójta się gajowego”. Nie zabrakło w nim opowieści o dawnym sposobie łowienia zwierząt i unikania gajowego, a także leśniczych i dziedzica, zazwyczaj właściciela lasu.

Na imprezie byli myśliwi, którzy przybliżyli gwarę łowiecką i instrumenty towarzyszące polowaniom. Koła łowieckie z Kłóbki i Lubienia Kujawskiego przygotowały stoiska z trofeami myśliwskimi. Zespół Reprezentacyjny Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego zaprezentował koncert rozrywkowy muzyki myśliwskiej.

Podczas festynu wystąpiła kapela „Dębowiacy” Alfreda Łukaszewskiego z Sompolna w repertuarze prezentującym tradycyjną muzykę ludową: kujawiaki, oberki, mazurki.

Na spotkaniu odbyły się pokazy: wędzenia ryb, kucia żelaza w kuźni, wyrobu naczyń glinianych na kole garncarskim, plecenia koszy, lania świec, drukowania tkanin, pieczenia „pampuchów”, smażenia konfitur.

Na stoiskach przygotowanych przez twórców ludowych i rękodzielników można było zakupić haftowane serwetki i obrusy, rzeźby w drewnie, malowane naczynia, wyroby ze słomy, ozdoby z bibuły, drewna, czy sznurka.

Swoimi produktami poczęstowała gości „DELECTA” sponsor Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Organizacja imprezy była współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Sponsor Muzeum

Galeria Rozwiń Zwiń