Boże Narodzenie pędzlem malowane


gdzie: Gmach Główny - kiedy: wystawa stała

Wystawa zatytułowana „Z narodzenia Pana – Boże Narodzenie pędzlem malowane” o charakterze świątecznym, prezentująca obrazy, jest opowieścią o Bożym Narodzeniu z kluczowymi dla tego wydarzenia wątkami tematycznymi: Adoracją Dzieciątka Jezus przez Maryję i św. Józefa, Pokłonem Pasterzy, Pokłonem Trzech Króli i Ucieczką Świętej Rodziny do Egiptu. Dopełnieniem wystawy są obrazy prezentujące recepcję wydarzenia betlejemskiej nocy w obyczajowości ludowej, a więc przedstawienia kolędników z szopką, gwiazdą czy turoniem. Ekspozycja w sposób zamierzony prezentuje różnorodne typy malarstwa, od malarstwa dawnego XVI i XVIII-wiecznego po malarstwo ludowe i nieprofesjonalne tworzone współcześnie.Dlatego zwiedzający wystawę mogą zobaczyć obok siebie zarówno dzieła dojrzałe artystycznie i intelektualnie, jak też malarstwo tworzone z potrzeby wewnętrznej, płynące z serca i odwołujące się do ludowej estetyki i wyobrażeń. Ciepłe klimaty betlejemskiej stajenki i trwogę Ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu przedstawiają w swoich obrazach na szkle znani artyści zakopiańscy Ewelina Pęksowa, Jolanta Pęksowa, Barbara Walczak-Baniecka i Zdzisław Walczak-Baniecki. Stylistyka ich obrazów zręcznie łączy elementy tradycji z własną inwencją twórczą. W tej grupie oryginalne są także obrazy Stanisława Wyrtla z Zubrzycy Górnej.

Twórczość nieprofesjonalną prezentują m.in. Tadeusz Żak z Kielc, Eugeniusz Brożek z Sędziszewa k. Kielc, Wiktor Chrzanowski z Torunia i Janina Motyka z Gliwic. Podejmowana przez tych artystów tematyka obyczajowości bożonarodzeniowej jest świadectwem tęsknoty do utraconych klimatów dzieciństwa i młodości. Prostota i szczerość wypowiedzi w obrazach tych artystów porusza serca odbiorców, nakłania do refleksji, wyzwala emocje i wzrusza.
Prezentowana w muzeum wystawa ma nie tylko pokazać szeroki wachlarz artystycznych wizji w prezentacji Bożego Narodzenia, które jest opowieścią o historii Wcielenia Syna Bożego, lecz ma przypomnieć poprzez obrazy, jak to doniosłe wydarzenie wpłynęło na ludową obyczajowość, wątki wierzeniowe i podaniowe ściśle związane z Narodzinami Pańskimi w Betlejem.

Wystawa przygotowana ze zbiorów: Muzeum Etnograficznego im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Diecezjalnego we Włocławku, Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Lekcja muzealna: Boże Narodzenie w malarstwie – sposoby obrazowania, kontakt: Krystyna Pawłowska, tel. (054) 232-30-01, w. 13
Warsztaty: Tradycyjne ozdoby choinkowe, kontakt: Ewa Jabłońska, tel. (0-54) 232-30-01, w. 15
Lekcja muzealne: cena obejmuje: bilet wstępu od każdego ucznia + 20 zł od grupy (opłata za lekcję
muzealną)
Warsztaty: cena obejmuje: bilet wstępu od każdego ucznia + 30 zł od grupy (opłata za warsztaty)

Czas trwania wystawy: 11 grudnia 2008 r. – 24 lutego 2009 r.