andrzejki

ANDRZEJKI W MUZEUM


kiedy: 15.11 - 30.11.2016

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na zajęcia edukacyjne przygotowane z okazji zbliżających się Andrzejek. Zajęcia skierowane są do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

 

  • „NA ŚWIĘTEGO JĘDRZEJA PANNOM Z WRÓŻBY NADZIEJA” – TRADYCJE ZWYCZAJU ANDRZEJKOWEGO NA KUJAWACH

Przypomnienie dawnych wróżb matrymonialnych, praktykowanych zarówno przez dziewczęta, jak i chłopców. Niegdyś rozbite na dwa dni, obecnie skupione w dniu św. Andrzeja, uznane za patrona małżeństw.

Koszt: Oddzielne zwiedzanie skansenu lub dworu 4 zł/os., łączne zwiedzanie skansenu i dworu 6 zł/os., w tym zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 4 zł opłata za lekcję od każdego ucznia.

Miejsce: Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, Kłóbka, gm. Lubień Kujawski

Kontakt: tel. 54 284 27 92, 729 769 078

  • ANDRZEJKOWE WRÓŻBY (uwaga – lekcja dla uczniów gimnazjów i szkół średnich).

Uczestnicy zajęć oglądają film o dawnych zwyczajach andrzejkowych. Atrakcją zajęć jest to, że młodzież sama wróży z wosku, łupinek orzecha, karteczek schowanych pod poduszkę itp.

Koszt zajęć: bilet wstępu – 3 zł od osoby + 3 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Włocławek

Kontakt: Krystyna Pawłowska, tel. 54 232 30 01

*Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach. Odbywają się one od wtorku do czwartku, w terminie od 15 do 30 listopada, w godzinach od 10.00 do 14.00. Grupa uczestników nie może przekroczyć 25 osób.