Graz

ŻEGNAMY ZASŁUŻONĄ TWÓRCZYNIĘ LUDOWĄ, PANIĄ GRAŻYNĘ ŚWIĄTEK

kiedy:

W dniu 4 lipca 2018 r. zmarła po długiej i ciężkiej chorobie, zasłużona twórczyni ludowa, pani Grażyna Świątek. Urodziła się w 1952 r. we Włocławku, w którym spędziła całe życie. Była doskonałą hafciarką, a przede wszystkim koronczarką. Zamiłowanie do robót ręcznych przejęła po babci i mamie. Umiejętności udoskonalała na kursach haftu kujawskiego w 1975 r. i 1989 r. oraz koronki czółenkowej tzw. frywolitki w 1988 r. oraz koronki szydełkowej w 1990 r.

Do lat 90. XX w. tworzyła głównie dla siebie i znajomych. Następnie nawiązała kontakt z Muzeum Ziemi Kujawskiej Dobrzyńskiej we Włocławku. Od tamtej pory uczestniczyła w muzealnych kiermaszach świątecznych, jarmarkach, festynach folklorystycznych w skansenie w Kłóbce, występując we własnoręcznie wykonanym stroju ludowym. Brała też udział w imprezach organizowanych na terenie powiatu (Ciechocinek, Choceń, Boniewo, Lubraniec i in.). W 2006 r. została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie.

Twórczość p. Grażyny Świątek w pracach hafciarskich charakteryzowała się precyzją wykonania i ciekawymi kompozycjami zgodnymi z tradycją regionu. Natomiast tworzone przez twórczynię szydełkiem lub czółenkiem serwetki, obrusy, firany oraz drobne ozdoby świąteczne były niezwykle subtelne, zdobione pięknymi misternymi wzorami. W zbiorach etnograficznych Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku znajdują się najlepsze prace wykonane koronką szydełkową, frywolitką oraz haftowane elementy stroju kobiecego.

Związana z Kujawami od pokoleń, szanowała zwyczaje ludowe, sztukę i rękodzieło rodzime.