Zagajwystawa

ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ WYSTAWY „X KONKURSU RZEŹBIARSKIEGO IM. STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO”


gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 04.04.2018

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Centrum Kultury Browar B. zapraszają w dniu 4 kwietnia br., o godz. 12.00, do Gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 na uroczyste wręczenie nagród laureatom „X KONKURSU RZEŹBIARSKIEGO IM. STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO” oraz otwarcie wystawy prac laureatów z lat 2009–2017.

Przed rozstrzygnięciem konkursu, o godz. 11.00 nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Stanisława Zagajewskiego, na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku.

Tegoroczny — X Konkurs rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego, IV edycja konkursu ogólnopolskiego dla dzieci ze szkół podstawowych (klasy 4–6) oraz młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zbiega się z 10. rocznicą śmierci rzeźbiarza, obchodzoną we Włocławku jako „Rok Stanisława Zagajewskiego”.

W ramach jubileuszu są organizowane przez Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wystawy, działania plastyczne, plener czy sympozjum naukowe, których głównym bohaterem bądź inspiracją jest Stanisław Zagajewski i jego sztuka.

Dotąd rezultaty każdego z konkursów były pokazywane na wystawach otwieranych każdego roku w dniu 4 kwietnia, czyli w rocznicę śmierci Stanisława Zagajewskiego. W tym szczególnym roku wystawa pokonkursowa „X Konkursów Rzeźbiarskich dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego 2009–2018” prezentuje, poza efektami ostatniej edycji, prace nagrodzone w poprzednich konkursach. Retrospektywna ekspozycja przypomina te najwyżej ocenione w ciągu minionych 10 lat. Jest okazją do podsumowań, porównań i wspomnień.

Początkowo konkursy były organizowane tylko dla uczniów włocławskich szkół, z czasem poszerzono grono rzeźbiących. Od 4 lat konkurs ma równoległą edycję ogólnopolską. W 10 sesjach odbywających się we Włocławku, w czasie których wykonywano na miejscu prace z gliny, uczestniczyło łącznie 925 uczniów, a w 4 edycjach konkursu ogólnopolskiego wzięło udział 191 uczestników.

Z racji jubileuszowego — X konkursu także opiekunowie włączyli się w tworzenie rzeźb. Ich dzieła, które naturalnie nie zostały poddane ocenie jurorów, są także prezentowane na wystawie jako hołd pamięci Stanisława Zagajewskiego.

4 kwietnia, przed otwarciem wystawy, na cmentarzu komunalnym, o godz. 11.00 zostaną złożone kwiaty na grobie Stanisława Zagajewskiego. O godzinie 12.00 rozpocznie się wernisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród laureatom X edycji konkursu. 

Wystawa pokonkursowa prezentowana będzie w Zbiorach Sztuki do 6 maja 2018 r.

Nagrody dla uczestników konkursu zostały częściowo sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

Proj. afisza – M. Kolanowska

Afisz Zagajewski A3.indd