Fotografie Od Szewca

ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ WYSTAWY „FOTOGRAFIE OD SZEWCA…”


gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 02.03.2018

Od 2 marca (wernisaż) do 28 października 2018 r. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku czynna będzie wystawa czasowa pt. „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”.

Robert Pokora urodził się w 1899 r. we wsi Sucha (Bory Tucholskie), gdzie mieszkał do śmierci w 1981 r. Z zawodu był szewcem. Fotografią zainteresował się prawdopodobnie w czasie I wojny światowej, gdy służył w armii niemieckiej.

Prezentowane na ekspozycji zdjęcia zostały wykonane ze szklanych negatywów, odnalezionych w 1993 r. na strychu chaty R. Pokory. Powstawały one w Jego rodzinnej wsi oraz okolicach, od lat 20. do końca 50. XX. Są to fotografie pozowane, przede wszystkim portrety rodzinne, wykonywane podczas uroczystości: ślubów, Pierwszych Komunii Świętych rzadziej chrzcin, rocznic ślubów a także pogrzebów. Mniej liczne zdjęcia upamiętniają obchody dorocznych świąt – Bożego Narodzenia, Bożego Ciała, Dożynek. Interesujące są fotografie ukazujące przedstawicieli grup zawodowych w miejscu pracy oraz strojach roboczych (młynarzy, piekarzy, kominiarzy) a także Borowiaków podczas prac polowych.

Wystawa została sprowadzona z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Autorem scenariusza wystawy jest Magdalena Ziółkowska-Mówka (Muzeum Etnograficzne w Toruniu).

Proj. afisza M. Kolanowska

Afisz Pokora A3.indd