Wystawa-Nie-tylko-Chusty,-2015.091

Zajęcia edukacyjne na wystawie czasowej „Nie tylko chusty. Tradycje ludowych okryć kobiecych”

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 01.10 - 03.12.2015

Lekcja muzealna prowadzona na wystawie czasowej „Nie tylko chusty. Tradycje ludowych okryć kobiecych” przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych. Jej celem jest przybliżenie zagadnienia dotyczącego tradycyjnych okryć kobiecych, zarówno głowy, jak i ramion. W stroju ludowym obowiązkowe było nakrywanie głowy przez mężatki, natomiast panny stroiły ją głównie z okazji świąt. Niezależnie od pory roku, kobiety okrywały sylwetkę chustami, zapaskami, płóciennymi płachtami. Wśród wszystkich okryć istnieje ogromna różnorodność widoczna w gatunkach tkanin, kolorach, wzorach, sposobach wiązania i noszenia. Moda na określone formy zmienia się wraz z regionem lub grupą etniczną. Podczas lekcji słuchacze zapoznają się z tradycyjnym elementem stroju, jego nazwą, charakterystycznymi kolorami, motywami zdobień i funkcją jaką pełnił.

Koszt: 20 zł od grupy + bilet wstępu 3 zł od osoby

Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela: Dział Edukacji i Promocji, tel. 54 232 30 01

Warsztaty plastyczne pt. „Moda na ludowo” Istnieje możliwość zamówienia realizacji zajęć warsztatowych dla grup przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych – wykonywanie tradycyjnych nakryć głowy kobiecych i męskich.

Koszt: bilet wstępu 3 zł + 4 zł od osoby za udział w warsztatach

Prowadzenie: Dorota Kalinowska i Ewa Jabłońska Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach.

Zajęcia odbywają się od wtorku do czwartku, w godzinach od 10.00 do 13.30. Grupa uczestników nie może przekroczyć 25 osób. Organizatorzy zapewniają materiały. Zajęcia realizowane będą do 3 grudnia 2015 roku.

Galeria Rozwiń Zwiń