Z KSIĘCIEM I KRÓLEM ZDOBĘDZIESZ MATURĘ

gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 27.11 - 28.02.2016

Program edukacyjny towarzyszący wystawie czasowej „WŁADCY I PRZYWÓDCY POLSCY ILUSTROWANI MONETĄ I MEDALEM”.

Prezentowana w gmachu Zbiorów Sztuki ekspozycja ma na celu przybliżyć wizerunki władców i przywódców polskich przez pryzmat ikonografii znajdującej się na monetach i medalach. Ikonografia ta posiada atut niepodważalny, absolutnie oryginalny, tj. przedstawia królów i książęta tak, jak ich widzieli im współcześni lub w sposób, który podkreślał majestat panującego. Daje ona także możliwość śledzenia ewolucji stylów portretów umieszczanych na monetach wraz ze zmianami stylu w sztuce.

• HISTORIA RUCHU NUMIZMATYCZNEGO WE WŁOCŁAWKU

Wykład skierowany do osób dorosłych skupionych wokół Włocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz sympatyków i miłośników numizmatyki i historii lokalnej. Na prelekcji zostanie omówiona, uchwycona w źródłach i literaturze, możliwie najwcześniejsza działalność kolekcjonerska włocławian i mieszkańców regionu Kujaw, aż po dzień dzisiejszy.

Termin: 21 stycznia 2016 r., godz. 17:00

Koszt: wstęp wolny

Dla kogo: dorośli, studenci, uczniowie szkół średnich

• NIEDZIELA Z KUSTOSZEM

Spotkanie otwarte na wystawie czasowej, w trakcie którego autor wystawy omówi główne jej założenia, jednocześnie przybliży historię zgromadzonych zabytków. Daje ono możliwość zadawania pytań i dyskusji wokół wątków związanych z ekspozycją.

Termin: 21 luty 2016 r., godz. 12:00

Koszt: bilet wstępu; normalny – 7 zł od osoby, ulgowy – 5 zł od osoby

Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych

• ZAJĘCIA INTERAKTYWNE

Skierowane do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

ZOSTAŃ KRÓLEM

O tym czy królewskie jabłko da się zjeść porozmawiamy podczas zajęć poświęconych królewskim insygniom. W części warsztatowej każdy z uczestników wykona koronę wysadzaną perłami i „drogocennymi” kamieniami.

Koszt zajęć: bilet wstępu 3 zł od osoby + 4 zł opłata za warsztaty od osoby*

ŚREDNIOWIECZNY PLAC ZABAW

Komu i za co groziło wygnanie z miasta na „sto lat i jeden dzień” dowiecie się podczas zajęć interaktywnych poświęconych grom i zabawom plebejskim okresu średniowiecza. Nie zabraknie rzutu podkową, gry w kości czy popularne jeszcze nie tak dawno „marmurki”.

Koszt zajęć: bilet wstępu 3 zł od osoby + 30 zł opłata za warsztaty od grupy*

TWÓJ HERB MÓWI O TOBIE

Tematem zajęć będzie heraldyka, czyli nauka zajmująca się badaniem znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów. W ich trakcie dowiemy się kto pieczętował się herbem, do czego on służył, ale także jak poprawnie dokonać jego „blazonowania”. W części warsztatowej każdy z uczestników zaprojektuje i wykona własny herb – magnes.

Koszt zajęć: bilet wstępu 3 zł od osoby + 4 zł opłata za warsztaty od osoby*

STAROPOLSKI SZYK

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z kulturą materialną okresu staropolskiego w oparciu o kopie strojów, jakie dawniej noszono. Dzieci będą mogły ich dotknąć, założyć i podzielić się własnymi spostrzeżeniami na temat dawnych zwyczajów.

Koszt zajęć: bilet wstępu 3 zł od osoby + 30 zł opłata za warsztaty od grupy*

• LEKCJA MUZEALNA

Skierowana do uczniów szkół gimnazjalnych, średnich oraz osób dorosłych

HISTORIA CZYTANA Z MONET

Pogadanka przybliży przełomowe wydarzenia związane z numizmatyką polską oraz postacie mające wpływ na dzieje Rzeczpospolitej. Wykład będzie okazją do zwrócenia uwagi na monetę jako jedno z najcenniejszych źródeł do historii Polski, wymieniające pierwsze nazwy: Polska, Gniezno oraz pierwszy portret króla Bolesława Chrobrego i kolejnych władców. Uczestnicy lekcji zapoznają się z nazwami już dziś zapomnianymi np. czerwony złoty, mincerz, szeląg, floren, talar itp. i poznają ich znaczenie.

Koszt zajęć: bilet wstępu 3 zł od osoby + 30 zł opłata za lekcję od grupy* *opłata za warsztaty lub lekcję muzealną nie zwalnia z opłaty za bilet wstępu, z opłaty za bilet wstępu zwolnione są dzieci do 7 lat.

Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach. Odbywają się one od wtorku do czwartku w godzinach od 10:00 do 14:30. Grupa uczestników nie może przekroczyć 25 osób. Czas trwania zajęć wynosi od 60 do 90 minut. Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela: Wioleta Osińska, Dział Edukacji i Promocji, tel. 54 232 30 01, e-mail: w.osinskamzkid@op.pl

Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku ul. Zamcza 10/12, Włocławek

Władcy i przywódcy polscy ilustrowani monetą i medalem.

Autor wystawy: Marian Cieślak

Wystawa czynna od 27.11.2015 r. do 28.02.2016 r.