Z KOŚCI NASZYCH POWSTANĄ MŚCICIELE…

gdzie: Gmach Główny - kiedy: wystawa stała

Z okazji przypadającej w bieżącym roku 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego 1863-1864 w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 w dniu 25 stycznia 2013 r. otwarta została wystawa czasowa pt. Z kości naszych powstaną mściciele. 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego na Kujawach”.

Na ekspozycji prezentowane są pamiątki związane z powstaniem, w całości pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wśród zgromadzonych obiektów na szczególną uwagę zasługuje cenny zbiór broni białej i palnej używanej w partiach powstańczych na terenie Kujaw. Jej ważnym uzupełnieniem jest kolekcja archiwalnych fotografii – w znacznej części prezentowanych publicznie po raz pierwszy – na których uwieczniono uczestników powstania. Również po raz pierwszy zaprezentowano spisane w latach 1916-1918 relacje żyjących uczestników powstania oraz świadków egzekucji powstańców, które miały miejsce we Włocławku.

Afisz, projekt Magdalena Kolanowska

Otwarcie wystawy uświetnił koncert grupy muzycznej „Happy Band” z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Fot. Beata Wąsik

Zorganizowane grupy szkolne zapraszamy na lekcję muzealną prowadzoną w oparciu o wystawę:

Temat:

• „Powstanie styczniowe na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej” oraz oprowadzenie po ekspozycji „Z KOŚCI NASZYCH POWSTANĄ MŚCICIELE. 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego na Kujawach”

Koszt: Bilet wstępu – 3 zł od osoby + lekcja muzealna – 20 zł od grupy
    Kontakt: Marian Cieślak/Tomasz Wąsik, tel. (54) 232-67-43 lub Dział Edukacji i Promocji, tel. (54) 232-30-01

Miejsce prezentacji wystawy:
    Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19