WIELKANOC13

XIII KIERMASZ WIELKANOCNY


gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 02.04.2017

W niedzielę 2 kwietnia br., w godzinach od 10.00 do 15.00, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 odbędzie się XIII kiermasz wielkanocny.

W tym czasie Muzeum zawładną artyści ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz ludzie, dla których pasją i sposobem na życie jest zajmowanie się działalnością artystyczną. Wszystkie ozdoby ich autorstwa cechuje oryginalność, niepowtarzalność oraz ręczne wykonanie.

Na ponad 50 stoiskach pojawią się świąteczne atrybuty, czyli różnorodne pisanki – gotowane w cebuli i grawerowane, malowane, robione na szydełku, oklejane; palemki – od skromnych, wykonanych z gałązek wierzby z baziami, borówką, barwinkiem, bukszpanem, obwiązane kolorowymi wstążkami, po bardziej ozdobne, wykonane z suszonych roślin, bibuły i wstążek. Będą baranki z masy solnej, ciasta chlebowego, koszyczki do święconki z wikliny i słomy, serwetki do koszyczków, kartki świąteczne, stroiki oraz wyroby kowalskie i garncarskie, rzeźby w drewnie, obrusy, biżuteria, torby, kosmetyki i zabawki. Znajdzie się również coś dla smakoszy – stoiska z ciastami: mazurkami, babami, sernikami, chlebem, konfiturami, miodem, olejami, wędlinami itp.

Dla najmłodszych Muzeum przygotowuje warsztaty plastyczne, na których wykonywać będą ozdobę wielkanocną z papieru.

Wszystkich uczestników kiermaszu zapraszamy do obejrzenia ekspozycji okolicznościowej pt. „Nie w każdą niedzielę jest Wielkanoc” prezentującej zabytkowe akcesoria kuchenne służące do przyrządzania mięsiwa i bab wielkanocnych (czynna od kiermaszu do drugiego dnia świąt). Na wystawie czasowej pt. „Miasto – Ludzie – Rzeka. Przemiany na Wiśle we Włocławku w XIX–XX wieku” ukazującej historię miasta związaną z przepływającą przez nie rzeką odbędzie się pokaz filmu „Statek Lubecki”.

BILET WSTĘPU NA IMPREZĘ – 3 zł  (Dzieci do lat 7 – wstęp wolny)

UWAGA! w dniach od 31 marca do 2 kwietnia część ekspozycji stałej „Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej” będzie zdementowana z powodu przygotowań do XIII Kiermaszu Wielkanocnego. Za utrudnienia przepraszamy.

Galeria Rozwiń Zwiń