kiermasz2016

XIII KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY ZA NAMI


gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 11.12.2016

11 grudnia w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 już po raz trzynasty odbył się kiermasz bożonarodzeniowy.

W tym niezwykłym dniu muzealne ekspozycje wzbogaciły się o liczne kramy przygotowane przez regionalnych twórców ludowych, rzemieślników i artystów, na których można było nabyć unikatowe, inspirowane tradycyjnym wzornictwem ludowym ozdoby na choinkę i do dekoracji wnętrz – bombki, łańcuchy, kartki świąteczne, stroiki, mikołajki, bałwanki oraz wiele innych ozdób ze słomy, bibuły, suszonych owoców, szyszek, masy solnej, wełny, kordonka itp. Na poszukiwaczy oryginalnych prezentów czekały również stoiska z rzeźbami ludowymi, zabawkami z drewna, ręcznie kutymi świecznikami, ceramiką, obrusami, bieżnikami, serwetkami, biżuterią z naturalnych kamieni, deskami kuchennymi, torbami i portfelami ze skóry oraz bombkami z dedykacjami malowanymi na miejscu.

Nie zabrakło również smakołyków: wiejskiego chleba, ciast drożdżowych, serników, makowców, pierników, miodów, kapusty z grochem, pierogów, wędlin, przetworów z owoców i warzyw, olejów oraz serów.

Gdy dorośli oddawali się zakupowemu szaleństwu najmłodsi uczyli się wykonywać tradycyjne łańcuchy z bibuły.
Ponadto uczestnicy kiermaszu mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę okolicznościową pn. „Mak w tradycji wigilijnej” prezentującą tradycyjne naczynia do wyrobu potraw z niego oraz wystawę czasową pt. pt. Falerystyka jako świadek historii. Odznaki włocławskie i odznaczenia państwowe.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

Galeria Rozwiń Zwiń