Sk

WYSTRÓJ ŚWIĄTECZNY W SKANSENIE


gdzie: Park etnograficzny, kiedy:

W Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym już od 6 grudnia można obejrzeć świąteczny, bożonarodzeniowy wystrój. W chałupie kujawskiej, z wnętrzem z końca XIX w., wisi podłaźniczka. Jest to gałąź sosny zaczepiona u powały, przy oknie koło stołu, ustawiona wierzchołkiem w dół i ozdobiona jabłkami, orzechami, łańcuchami z papieru i słomy, jeżykami, wydmuszkowymi ptaszkami oraz tzw. światami, czyli kolistymi ozdobami wyciętymi z opłatków. Róg izby zdobi okazały snop niewymłóconego zboża, a na stole przykrytym białym obrusem, pod który położono sianko, stoją potrawy podawane podczas wieczerzy wigilijnej (jagły, czyli kasza jaglana).   

We wnętrzu bogatego domu wiejskiego z lat 20. XX w. zamiast podłaźniczki pojawia się okazała choinka, czyli drzewko świerkowe. Poza tradycyjnymi ozdobami, znanymi na wsi kilkadziesiąt lat wcześniej, udekorowana została papierowymi gwiazdami oraz małymi świeczkami woskowymi umieszczonymi w małych blaszanych lichtarzykach. Na stole leży opłatek, którym dzielono się podczas wieczerzy wigilijnej.

Wraz z rozpoczęciem adwentu (niedziela 2 XII) w wystroju kościoła widoczny jest kolor fioletowy. W wolnym miejscu przy ambonie wystawiony jest fotel – tron biskupa z zamontowaną kratką, stanowiący tymczasowy konfesjonał.

Od 18 grudnia ekspozycja kościelna przygotowana jest na okres świąt Bożego Narodzenia. W wystroju świątyni eksponowana jest biel, a w wolnym miejscu obok ambony widoczna jest szopka, która będzie aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej (św. Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny), które przypada 2 lutego i w rycie trydenckim kończyło okres bożonarodzeniowy.  Świąteczna biel obowiązywać będzie w czasie świąt, wraz z jego oktawą, w której przypada uroczystość Świętej Rodziny, w uroczystość Trzech Króli (Objawienia Pańskiego) i w niedzielę po tym święcie, czyli we Wspomnienie Chrztu Pańskiego.

W galerii znajdą Państwo zdjęcia prezentujące świąteczny wystrój skansenu.

Galeria Rozwiń Zwiń