Xikonkurszagajewski

WYSTAWA PRAC LAUREATÓW XI KONKURSU RZEŹBIARSKIEGO IM. STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO

gdzie: Zbiory Sztuki - kiedy 04.04 - 05.05.2019

Dnia 1 marca 2019 r. w godz. 9.00 – 13.00 w siedzibie Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku, ul. Łęgska 28, odbył się  XI Konkurs Rzeźbiarski im. Stanisława Zagajewskiego – V Edycja Konkursu Ogólnopolskiego. Do Konkursu przystąpiło 97 osób, tworzących prace na miejscu oraz 149 osób, których  rzeźby zostały nadesłane. W tym samym dniu, po zakończeniu Konkursu odbyło się posiedzenie Jury.

Jury obradowało w składzie:

Przewodniczący Jury :

• mgr Adam Zapora – historyk sztuki, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Członkowie :

• artysta plastyk – Janina Twardy – instruktor Pracowni Edukacji Plastycznej Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku.
  • mgr Barbara Adamczyk – Kierownik  Pracowni Konserwacji Zabytków Muzeum Ziemi  Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
  • artysta plastyk – Mariusz Konczalski – instruktor Pracowni Edukacji Plastycznej Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku.
  • sekretarz Jury – mgr Ewa Langowska – Gł. specjalista ds. programowych Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku.

Jury Konkursu zgodnie z regulaminem oceniało 97 prac wykonanych na miejscu, w trzech kategoriach wiekowych i odrębnie prace nadesłane. Wśród 151  prac nadesłanych wyeliminowano  31 prac, które nie spełniały warunków regulaminu. Wśród prac wykonanych na miejscu  ocena przebiegała w trzech etapach. W pierwszej kolejności zostały wyeliminowane prace, które nie spełniały warunków technicznych i nie nadawały się do wypalenia (bez względu na ich walory artystyczne) – 38 prac. W drugim etapie zakwalifikowano rzeźby na wystawę,  w trzecim jury wyłoniło zwycięzców nagród i wyróżnień.

Jury konkursu wysoko oceniło poziom artystyczny prac nadesłanych i wykonywanych na miejscu. Zwrócono także uwagę na konieczność wprowadzenia przez organizatorów podziału na grupy wiekowe w obrębie rzeźb nadsyłanych. Podyktowane jest to faktem, iż w kolejnych edycjach zgłaszanych jest coraz więcej prac z całej Polski a na tegoroczny konkurs przesłano rekordową liczbę prac.

Uczestnicy konkursu wykazali się dużą umiejętnością pracy w glinie, dbałością o formę i detale oraz wielką pomysłowością w wyborze tematów. Niezwykle cenne jest także sięganie przez uczestników, zarówno pracujących na miejscu jak i nadsyłających rzeźby, po inspiracje twórczością Stanisława Zagajewskiego, które widoczne są nie tylko w sposobie opracowania materiału, bogactwie faktur i charakterystycznej deformacji kształtów ale też tematyce animalistycznej i fantastycznej. W czasie selekcji prac nadesłanych zwrócono uwagę na doskonałe w opracowaniu formy i nad wyraz realistyczne prace, które niestety nie spełniały wymagań zawartych w regulaminie a także uległy znaczącym uszkodzeniom w transporcie.

Jury kieruje także wielkie podziękowania dla instruktorów i nauczycieli przygotowujących uczestników konkursu, za rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań plastycznych wśród dzieci i młodzieży oraz znajomości postaci i twórczości Stanisława Zagajewskiego. Podkreślono także konieczność kontynuacji cennej inicjatywy jaką jest konkurs rzeźbiarski im. S. Zagajewskiego wobec niegasnącego zainteresowania i żywego odzewu uczestników nie tylko z regionu ale całej Polski.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia :

Prace wykonane na miejscu.

Kategoria wiekowa  : 2006 – 2008

Klaudia Wysocka

Szkoła Podstawowa nr 5, im. Szarych Szeregów, Włocławek

Wiktor Młynarkiewicz

Szkoła Podstawowa nr 20 im. mjr. Henryka Sucharskiego, Włocławek

Aleksandra Osękowska

Szkoła Podstawowa nr 18, im. 1 Batalionu Morskiego, Włocławek

Aleksandra Babis

Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza , Szkoła Podstawowa, Włocławek

Lucyna Fijołek

Szkoła Podstawowa nr 2, im. Polskich Olimpijczyków, Włocławek

Kategoria wiekowa :  2003 – 2005

Rafał Wierszyło

Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana  Długosza , oddział gimnazjalny, Włocławek

Korneliusz Maron

Zespół Szkół nr 11, im. Teofila Lenartowicza, Włocławek

Maria Antkowska

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Drugiej Armii Wojska Polskiego, Włocławek

Zofia Andrzejewska

Szkoła Podstawowa nr 23 im. Stefana Wyszyńskiego, Oddział Gimnazjalny, Włocławek

Zuzanna Elektra Nowakowska

Jury przyznało Grand Prix – nagrodę Prezydenta Miasta Włocławek

Natalii Wieczorkowskiej

V Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana, Włocławek

Wystawa prezentowana jest w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/15 we Włocławku do 5 maja. Relację z otwarcia znajdą Państwo tutaj.

fot. Wioleta Osińska