Dwór220

Wieści z dworu w Kłóbce


gdzie: Park etnograficzny, kiedy:

Od udostepnienia w 2015 r. odrestaurowanego dworu Orpiszewskich w Kłóbce, każdego roku były nieco zmieniane wystroje wnętrz. W związku ze świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy pokazywano w jadalni i w salonie typowe dla tych okresów akcesoria. Po krótkiej pauzie spowodowanej epidemią, od początku września goście odwiedzający dwór mogą w jadalni ponownie obejrzeć stół zastawiony do podwieczorku. Ten popołudniowy poczęstunek pomiędzy obiadem a kolacją, tradycyjnie przygotowywano na słodko. W zależności od tego czy był podawany domownikom dworu w powszednie dni, czy zaproszonym gościom w niedzielne, świąteczne popołudnie, podwieczorek nieco różnił się. W dni codzienne podawano najczęściej ciasto drożdżowe, masło, dżem i herbatę. W czasie spotkań świątecznych na stole poza tym pojawiały się owoce sezonowe z własnego ogrodu i sadu, konfitury, miód, lody, także napoje m.in. lemoniada i kawa, a dla dorosłych nalewki.
Obecnie w jadalni kłóbskiego dworu można obejrzeć stół nakryty do podwieczorku — obrusem ręcznie wykonanym z barwnymi wstawkami i skromniejszą zastawą, która była typowa dla wielu polskich siedzib ziemiańskich. Uwagę zwraca zabytkowa ceramika, szkło i wyroby platerowane z wytwórni polskich i europejskich. Zielony, porcelanowy zestaw deserowy (patera i talerzyki) dekorowany kalkomanią z motywem owoców, wyprodukowany został przed wojną w Fabryce Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie, serwis kawowy z początku XX w. pochodzi z bawarskiej fabryki Bareuther & Co., a fajansowy koszyk na maliny z wytwórni francuskiej Sarreguemines. Wśród szklanych akcesoriów znalazł się wazon zielony w stylu art deco z huty „Niemen” i barwna karafka z kieliszkami z huty „Hortensja”. Komplet platerowanych sztućców do owoców na ozdobnej podstawie, wykonany został w warszawskiej firmie Braci Henneberg w 1. ćw. XX w., cukiernica skrzynkowa, podobnie jak samowar stojący w jadalni na typowym stoliku, pochodzi z warszawskiej fabryki Norblina.

Wszystkie eksponowane w dworze w Kłóbce meble i elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Krystyna Kotula

Fot. K. Kotula, wrzesień 2020 r.