60+

WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ


kiedy: 29.09 - 30.09.2018

Już po raz kolejny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku dołącza do akcji „60+ Kultura” – Weekend Seniora z Kulturą. 29-30 września (sobota i niedziela) br. zapraszamy seniorów do zwiedzenia wszystkich oddziałów włocławskiego muzeum w promocyjnej cenie. W tych dniach, cena biletu dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia będzie wynosiła będzie symboliczną złotówkę. Bilety do nabycia wyłącznie w kasach Muzeum. Akcja jest realizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i służy zachęceniu do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w miejscu zamieszkania.

AKCJA „60+KULTURA” W MUZEUM ZIEMI KUJAWSKIEJ I DOBRZYŃSKIEJ WE WŁOCŁAWKU:

ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI STAŁYCH I CZASOWYCH WE WSZYSTKICH ODDZIAŁACH MUZEUM

Termin, miejsca: 28-30.09.2018, godz. 10.00-15.00 (29.09 – muzea dyżurujące),

Gmach Główny, ul. Słowackiego 1a, Włocławek

Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Włocławek

Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12, Włocławek

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski

Muzeum Stanisława Noakowskiego, ul. Mickiewicza 6, Nieszawa

Wstęp: symboliczne 1 zł

NIEDZIELA Z KUSTOSZEM

Termin, miejsce: 30.09.2018, godz. 12.00, Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Włocławek

Wstęp: symboliczne 1 zł

Podczas spotkania uczestnicy zwiedzą wystawę czasową pt. „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”, przygotowaną przez Muzeum Etnograficzne im. Marii ZnamierowskiejPrüfferowej w Toruniu. Komisarz wystawy, Michał Kwiatkowski przybliży sylwetkę wiejskiego szewca Roberta Pokory, autora zdjęć, z których składa się ekspozycja oraz przedstawi okoliczności ich powstania. Poruszone zostanie zagadnienie tzw. chłopskiej fotografii w kontekście szerszych przemian kulturowych, jakie dokonały się na wsi w 1 poł. XX w. (a szczególnie w dwudziestoleciu międzywojennym). Spotkanie będzie też dobrą okazją do refleksji na temat znaczenia zdjęć, jako swego rodzaju nośników informacji, możliwość ich wielopłaszczyznowego „czytania”, wymiany spostrzeżeń dotyczących fotografii rodzinnej dawnej i współczesnej.

Zdjęcia są często wyjątkowymi pamiątkami. Zdarza się, że ich powstaniu towarzyszyły niezwykłe okoliczności. Aby lepiej zobrazować emocjonalne znaczenie fotografii zapraszamy Państwa do czynnego udziału w spotkaniu. Jeżeli posiadacie Państwo w swoich zbiorach fotografię, którą uważacie z jakiegoś powodu za niezwykłą i chcielibyście podzielić się swoją historią z uczestnikami, zachęcamy do przyniesienia jej w niedzielę!

V WŁOCŁAWSKI TARG Z DARAMI LATA PT. „NA JESIENI ŚWIAT SIĘ MIENI”

Termin, miejsce: 30.09.2018, godz. 10.00-14.00, plac przy Muzeum Etnograficznym, Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Włocławek

Wstęp: wolny

Celem imprezy jest promocja produktów tradycyjnych wyrabianych na małą skalę z lokalnych surowców. Większość z nich, w oparciu o przepisy regionalnej kuchni ludowej, przygotują Koła Gospodyń Wiejskich i laureaci różnych konkursów kulinarnych.

Odwiedzający targ będą mieli okazję spróbować i zakupić m.in. wędliny wykonane tradycyjnymi metodami, wyroby z gęsi, sery, przetwory owocowe i warzywne, soki, miody, kawy, herbaty, oleje, octy, ciasta, chleby. W ofercie wystawców znajdą się również gotowe potrawy, m.in. pierogi z różnymi nadzieniami, zupy, bigosy, kluski ziemniaczane i wiele innych.

Do zobaczenia!