Zyrandol

TRZYMETROWY FAJANSOWY ŻYRANDOL

gdzie: Gmach Główny, kiedy:

Od niedzieli, 3.11.2019 r.,w gmachu głównym muzeum we Włocławku przy ul. Słowackiego 1a, udostępniony zostanie dla zwiedzających nowy obiekt. Imponujących rozmiarów, około trzymetrowy żyrandol typu Gdynia zawieszony został w przestrzeni klatki schodowej. Jest to realizacja projektu z 1954 r. znanych warszawskich artystów Heleny i Lecha Grześkiewiczów, który został wykonany we włocławskiej fabryce fajansuHelena i Lech Grześkiewiczowie zatrudnieni zostali we włocławskiej fabryce fajansu ok. 1947 r. Szkolili wówczas kadrę malarek fajansu w malowaniu ceramiki, w oparciu o wzory ludowe. Ponadto Grześkiewiczowie korzystali również z pracowni włocławskich zakładów, realizując autorskie projekty ceramiczne.

W latach 50. XX w. zajmowali się projektowaniem z zakresu wystroju wnętrz. Powstało wówczas kilka ceramicznych żyrandoli, które w pierwszej fazie zrealizowano w pojedynczych egzemplarzach. Wówczas monumentalnych rozmiarów żyrandole wykonywane były m.in. dla Pałacu Kultury i Nauki, kawiarni Nowy Świat czy Teatru Roma w Warszawie.

Po sukcesach na licznych wystawach krajowych i zagranicznych opracowano projekty przeznaczone do masowej produkcji we włocławskich zakładach fajansu, które ręcznie dekorowano w malarni fabrycznej. Ceramiczne żyrandole Grześkiewiczów charakteryzowały fantazyjne kształty, rozbudowana forma skomponowana w taki sposób, iż można było dostosować wielkość żyrandola do wielkości pomieszczenia.

Sprzedawano je za pośrednictwem Centrali Eksportowej Minex lub wykonywano na zamówienie konkretnego odbiorcy. Dziś, nieliczne, monumentalne egzemplarze są ozdobą kościołów i budynków użyteczności publicznej. Prezentowany żyrandol został przekazany w darze dla muzeum od I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku w 2016 r.

19 A 871 1 (7)

Projekt żyrandola typ Gdynia aut. Heleny i Lecha Grześkiewiczów1954 r.

Zbiory prywatne Doroty Grześkiewicz