kiermasz13r

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ… RELACJA Z KIERMASZU WIELKANOCNEGO

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 02.04.2017

2 kwietnia b.r., na dwa tygodnie przed świętami w Muzeum Etnograficznym odbył się kiermasz wielkanocny. Trzynasta edycja imprezy spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

W tym niezwykłym dniu muzealne ekspozycje wzbogaciły się o liczne kramy, na których królowały wielkanocne zajączki, kurczaczki, baranki, palemki i oczywiście pisanki. Nie zabrakło również bab, słodkich mazurków, pięknie dekorowanych w kujawskie wzory ciasteczek, tradycyjnych wędlin, serów, chleba, konfitur, miodów, oraz innych pyszności. Miłośnicy ręcznie wykonywanych ozdób, prezentów na „zajączka” szukali wśród wyrobów plecionkarskich, garncarskich, haftowanych i szydełkowych obrusów, rzeźb, kartek świątecznych, drewnianych zabawek, biżuterii, naturalnych kosmetyków i toreb.

Poza tym uczestnicy kiermaszu mogli obejrzeć specjalnie przygotowaną ekspozycję okolicznościową pt. „Nie w każdą niedzielę jest Wielkanoc” prezentującą zabytkowe akcesoria kuchenne służące do przyrządzania mięsiwa i bab wielkanocnych (czynna od kiermaszu do drugiego dnia świąt). Na wystawie czasowej pt. „Miasto – Ludzie – Rzeka. Przemiany na Wiśle we Włocławku w XIX–XX wieku” ukazującej historię miasta związaną z przepływającą przez nie rzeką odbył się pokaz filmu „Statek Lubecki”.

Na najmłodszych czekały warsztaty ozdób wielkanocnych wykonanych z papieru.

Galeria Rozwiń Zwiń