Eddmhw

RELACJA Z EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA

gdzie: Muzeum Historii Włocławka, kiedy: 12.09.2020

W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pn. „Moja droga”, w sobotę 12 września 2020 r., Muzeum Historii Włocławka, odbyło się kuratorskie oprowadzenie po wystawie czasowej „Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu 1920 r.”

Ekspozycja przygotowywana została w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy warszawskiej i walk o Włocławek w sierpniu 1920 r. Na wystawie wykorzystano szereg materiałów archiwalnych, m.in. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Archiwum Państwowego w Toruniu Oddział we Włocławku oraz zbiorów prywatnych. Prezentowane są liczne fotografie i dokumenty archiwalne, mapy, broń, wspomnienia uczestników oraz opisy walk, które toczyły się pod Włocławkiem w dniach 14-19 sierpnia 1920 r. Będzie także możliwość obejrzenia pamiątek związanych z wojną polsko-bolszewicką prezentowanych na ekspozycji stałej muzeum. Organizowane spotkanie stanowiło doskonałą okazję do dyskusji na temat roli Włocławka i jego obrońców w przełomowych dniach sierpnia 1920 r. i znaczeniu tych wydarzeń w historii naszego miasta.

Wystawa czasowa „Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu 1920 r.” prezentowana jest w Muzeum Historii Włocławka, przy ul. Szpichlernej 19, do 15 listopada 2020 r.

Serdecznie zapraszamy.

Fot. Wioleta Osińska