rajmund

RAJMUND LEWANDOWSKI. PIEWCA ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ

gdzie: Zbiory Sztuki - kiedy 21.10 - 22.01.2017

Wystawa monograficzna poświęcona twórczości Rajmunda Lewandowskiego (1927–1986), lekarza, pisarza, krytyka, badacza i artysty, jest pierwszą po jego śmierci prezentacją dzieł w Polsce. Jeszcze w 1986 r. prace lipnowskiego grafika były eksponowane we Francji. Po trzydziestu latach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przypomina tego wybitnego twórcę i piewcę piękna ziemi dobrzyńskiej. Prezentacja obejmuje zaledwie fragment bogatego dorobku Rajmunda Lewandowskiego — znanego na całym świecie twórcy ekslibrisów.

Na ekspozycji znalazło się dziesięć rysunków i prac wykonanych tuszem oraz siedemdziesiąt cztery grafiki wykonane w technice drzeworytu, linorytu, akwaforty i metalorytu. Prace pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów Zdzisławy Lewandowskiej oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Rysunki i ryciny wybrane na wystawę tematycznie wiążą się z umiłowanym przez artystę rodzinnym regionem i miastem. Jak nikt inny przed nim czy po nim, Lewandowski był swoistym dokumentalistą ziemi dobrzyńskiej i Lipna. Uwieczniał pejzaże, architekturę, ilustrował lokalne legendy i podania.

Prace jednego z najciekawszych artystów Lipna zmarłego w 1986 r. oglądać można będzie do 22 stycznia 2017 r. w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Towarzysząca wystawie „Niedziela z kustoszem” odbędzie się 6 listopada o godz. 12.00.

Adam Zapora

Miejsce prezentacji wystawy: Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12, Włocławek
Scenariusz i komisariat: Adam Zapora
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Czas trwania: 21.10.2016 r. – 22.01.2017 r.

OFERTA ZAJĘĆ INTERAKTYWNYCH TOWARZYSZĄCYCH WYSTAWIE:

• Grafika – zabawy z rylcem i dłutem

W oparciu o czasową ekspozycję „Rajmund Lewandowski (1927–1986). Piewca ziemi dobrzyńskiej” dzieci dowiedzą się, jakie grafiki tworzył Rajmund Lewandowski; poznają krótką historię grafiki i tajniki tworzenia linorytu oraz narzędzia. Wyjaśnimy pojęcia: matryca, odbitka, rycina.

Praca plastyczna – autorskie wykonanie ryciny – linorytu: od zaprojektowania motywu do powstania odbitki na papierze  dla klas III–VI, gimnazjum i szkół średnich.

Koszt zajęć: bilet wstępu – 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 5 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach.

Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i klas I-II, wykonanie odbitki graficznej z wcześniej przygotowanej styropianowej matrycy.

Koszt zajęć: bilet wstępu – 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 4 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach.

*opłata za warsztaty nie zwalnia z opłaty za bilet wstępu, z opłaty za bilet wstępu zwolnione są dzieci do 7 lat.

Oferta jest skierowana do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach. Odbywają się one od wtorku do czwartku, w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 w godzinach od 10.00 do 14.00. Grupa uczestników nie może przekroczyć 25 osób. Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela: Ewa Jabłońska, Dział Edukacji i Promocji, tel. 54 2323001

• Życie i twórczość Rajmunda Lewandowskiego

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej „Rajmund Lewandowski. Piewca ziemi dobrzyńskiej” wraz z jej autorem – Adamem Zaporą. Spotkanie daje zwiedzającym możliwość zadawania pytań i dyskusji wokół wątków związanych w ekspozycją.

Koszt:  bilet wstępu 3 zł od osoby + 10 zł opłata za przewodnika od grupy

Oferta jest skierowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach. Odbywają się one od wtorku do czwartku, w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 w godzinach od 10.00 do 14.00. Grupa uczestników nie może przekroczyć 25 osób. Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela: Adam Zapora, Dział Sztuki, tel. 54 2325061

Galeria Rozwiń Zwiń