Sympozjum2018

POLSKIE ART BRUT 2018 r. – OBECNOŚĆ, OSOBOWOŚĆ, ODKRYCIA. II OGÓLNOPOLSKIE SYMPOZJUM NAUKOWE

gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 05.06.2018

W ramach obchodów „Roku Zagajewskiego 2018” z okazji 10. rocznicy śmierci rzeźbiarza, w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku organizowane jest II ogólnopolskie sympozjum naukowe pt. „Art brut w Polsce 2018 r. – obecność, osobowości, odkrycia”.

W 2013 r., w czasie pierwszego spotkania dominowała dyskusja o definicji art brut, zostały przedstawione ważne wystawy, kolekcje, wydarzenia, a także znane i odkrywane dla widzów sylwetki reprezentantów tego nurtu w sztuce. Ponieważ uczestnicy, którzy przybyli do Włocławka z całej Polski wyrażali chęć kontynuacji tych spotkań została ogłoszona kolejna edycja.

W tegorocznym sympozjum spotkamy się z wybitnymi, doświadczonymi badaczami art brut, którzy mają na co dzień kontakt z twórcami jako organizatorzy wystaw czy kolekcjonerzy, a także arteterapeuci. Poznamy efekty pracy doktorskiej analizującej twórczość S. Zagajewskiego metodami z zakresu wielu dyscyplin naukowych m.in. filozofii czy psychologii. Nie zabraknie też prezentacji sylwetek twórców, którzy są docenieni, jak i tych, których dokonania zobaczymy pierwszy raz.

Uzupełnieniem referatów będzie oprowadzanie kuratorskie po nowo otwartej wystawie biograficznej pt. „Ja jestem artysta wielki. Rzecz o Stanisławie Zagajewskim”.

Wydarzeniem, zwłaszcza dla osób interesujących się S. Zagajewskim, będzie także pokaz filmu Renaty Borowczak-Nasseri pt. Der Schuh Gottes (Boży but) z 2004 r.

Zapraszając do udziału w sympozjum, organizatorzy liczą na kolejną, ożywioną dyskusję o polskim art brut grona specjalistów i wszystkich zainteresowanych gości.

Krystyna Kotula

Program:

10.30 – rejestracja uczestników sympozjum

11.00 – powitanie gości

11.10 – Małgorzata Szaefer – Galeria TAK, Poznań – Brut now – nowe oblicze art brut/outsider art

11.30 – Radosław Łabarzewskiposzukiwacz twórców poza normą, art brut, outsiders i habitants paysagistes, PłockKolekcja AB – instynkt kolekcjonera

11.50Bożena Olszewska – Muzeum Etnograficzne, ToruńMaria Wnęk – konteksty twórczości, na podstawie archiwaliów i obrazów z Kolekcji sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich z Warszawy

12.10dr Paulina Grzonka – Włocławskie Towarzystwo Naukowe, WłocławekŚwiat wypalony w glinie. Archetypy i symbole w twórczości Stanisława Zagajewskiego

12.30 – dyskusja

13.00 – przerwa na poczęstunek

13.30Katarzyna Wolska – Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, BydgoszczZbigniew Wypijewski. Niepokorny

13.50Zbigniew Chlewiński – Muzeum Mazowieckie, Płock Artysta z podziemia (Marek Świetlik)

14.10Małgorzata Rel – Uniwersytet Opolski Poczekalnia outsiderów

14.30 – Sonia Wilk – Muzeum Śląskie w Katowicach – W podróży po świecie innego. Autentyzm artystycznej ekspresji art brut.

14.50 – pokaz filmu o Stanisławie Zagajewskim Renaty Borowczak-Nasseri pt. Der Schuh Gottes (Boży but), DFFB – Die Deutsche Film – und Fernsehakademie, Berlin, 2004 r.

15.20 – Krystyna Kotula – Muzeum Ziemi Kujawskiej i DobrzyńskiejWłocławek – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Ja jestem artysta wielki. Rzecz o Stanisławie Zagajewskim (1927–2008)

15.40 – dyskusja, podsumowanie sympozjum

Sympozjum odbędzie się we wtorek, 5 czerwca 2018 r., w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 we Włocławku

Sympozjum jest organizowane w porozumieniu z Urzędem Miasta Włocławek.

Projekt zaproszenia: M. Kolanowska