otwarciefajans

POLSKA CERAMIKA UŻYTKOWA I DEKORACYJNA OD XVIII DO POŁ. XX WIEKU…


gdzie: Zbiory Sztuki - kiedy 10.02 - 07.05.2017

           Ekspozycja „Polska ceramika użytkowa i dekoracyjna od XVIII do poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku” prezentuje ok. 300 zabytkowych przedmiotów wybranych z kolekcji ceramiki polskiej, liczącej prawie 2000 obiektów, zgromadzonych w Dziale Fajansu oraz w Dziale Sztuki włocławskiego muzeum. Wyroby te zostały wyprodukowane w 20 fabrykach działających w Polsce od końca XVIII w. do 1939 r. Wystawa obrazuje zmieniające się na przestrzeni wieków zjawiska i trendy we wzornictwie ceramicznym. Pokazuje rozwój form i zdobień stosowanych na dawnych wyrobach, a także ilustruje dążenia oraz estetyczne ambicje założycieli i właścicieli manufaktur, którzy zaszczepiali ówczesne trendy europejskie na polskim gruncie.

            Na wystawie przedstawiono również najstarsze wytwórnie, jak Fabryka Fajansu w Prószkowie Śląskim (od 1763 r.), Fabryka Fajansu w Korcu (od 1784 r.) założona przez księcia Józefa Czartoryskiego oraz późniejsze:  Fabryka Fajansu i Porcelany w Baranówce (od 1804 r.), Fabryka Fajansu w Ćmielowie (od 1804 r.) czy założona przez Księcia Michała Radziwiłła Fabryka Majoliki w Nieborowie (od 1881 r.).

            Najliczniejszą grupę obiektów stanowią wyroby ceramiczne powstałe na przełomie XIX/XX w. oraz w 1. poł. XX w. Wśród eksponowanych zabytków znajdują się figurki z Fabryki Fajansu w Pacykowie (od 1908 r.) oraz wyroby Fabryki Fajansu w Chodzieży (od 1855 r.), Pruszkowie k. Warszawy (od 1872 r.), Fabryki Fajansu w Kole (od 1842 r.), Włocławskich Fabryk Fajansu Teichfelda i Asterbluma oraz Leopolda Czamańskiego (od 1882 r. i 1888 r.) oraz wytwórni śląskich; Fabryki Fajansu i Porcelany Carl Krister w Wałbrzychu (od 1834 r.) czy Fabryki Porcelany w Jaworzynie Śląskiej (od 1863 r.). Oprócz ceramiki użytkowej można zobaczyć również dekoracyjną powstałą w wytwórniach, dla których projektowali przedwojenni artyści ceramicy: Wiktoria Jacyna (Chodzież), Olga Niewska (Włocławek) czy Jan Szczepkowski (Dębniki pod Krakowem).

Miejsce prezentacji wystawy: Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12, Włocławek

Scenariusz i komisariat: Karolina Bandziak-Kwiatkowska

Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Czas trwania: 10 lutego–7 maja 2017 r.

OFERTA EDUKACYJNA 

Malujemy talerze w fajansowe wzory

Dzieci poznają techniki zdobienia wyrobów fajansowych. Po teoretycznym wstępie i pokazie malowania, każde dziecko tworzy własne dzieło, malując wybrane przez siebie motywy na papierowym talerzyku.

Kosz zajęć: bilet wstępu – 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 3 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach.

Czas zajęć: 60 – 90 min.

Prowadzenie: Karolina Bandziak-Kwiatkowska, fajans@muzeum.wloclawek.pl, tel. 54 232 32 43.

Galeria Rozwiń Zwiń