Pola Negri. Legenda kina.


gdzie: Gmach Główny - kiedy: wystawa stała

W dniu 5 marca 2011 r. w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 we Włocławku odbyło się otwarcie wystawy czasowej pt. Pola Negri. Legenda kina przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja książki Kobiety Niezapomniane oraz projekcja filmu dokumentalnego Mariusza Kotowskiego Życie jest snem w kinie: Pola Negri.

Gościem specjalnym wernisażu była Elżbieta Radziszewska – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania oraz Barbara Bielicka-Malinowska – Przewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet – Sekcja Polska.

Fot. Ewa Jabłońska

Pola Negri. Legenda kina to wyjątkowa wystawa przygotowana przez gości wernisażu – Krystynę Zamysłowską i Piotra Kuleszę z łódzkiego Muzeum Kinematografii.

Życie i kariera jednej z największych gwiazd światowego kina opowiedziane zostały obrazami i słowem. Ekspozycja powstała w oparciu o materiały oryginalne. Bogaty zbiór archiwaliów, na który składają się pocztówki, fotosy, programy filmowe, płyty, plakaty i afisze, wzbogacają komentarze autorstwa Wiesławy Czapińskiej, wybitnej znawczyni i badaczki życia i twórczości Poli Negri oraz fragmenty z pamiętnika aktorki. Autorzy wystawy sięgnęli do materiałów znajdujących się w zbiorach polskich, niemieckich, francuskich i amerykańskich archiwów, bibliotek i muzeów. Przygotowana i otwarta w roku 2007, w 20. rocznicę śmierci Poli Negri wystawa prezentowana była m. in. w Sosnowcu, Düsseldorfie, Katowicach, Warszawie i Wilnie, a obecnie także w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Włocławianie mają szczególną okazję poznać bliżej postać niezwykłej kobiety, aktorki, pierwszej Polki, która podbiła świat filmu. Urodzona w Lipnie, kształcona w Warszawie, wykreowana w Berlinie, wielbiona w Hollywood. Legenda kina dzięki ekspozycji z Muzeum Kinematografii znów wabi swym wdziękiem w Zbiorach Sztuki włocławskiego Muzeum.

Ekspozycja czynna: od 5 marca do 8 maja 2011 r. w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12.

Scenariusz wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza

Komisariat wystawy: Adam Zapora

Aranżacja plastyczna wystawy: Magdalena Kolanowska

kinematografiakinematografia
Wystawa ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi

Sponsor Muzeum