Festynczerwiec2018

PIERWSZY W SEZONIE FESTYN FOLKLORYSTYCZNY ZA NAMI!

gdzie: Park etnograficzny, kiedy: 24.06.2018

Tematem przewodnim pierwszego festynu z cyklu „Z życia dawnej wsi” było przypomnienie dawnych zwyczajów praktykowanych w  jedną z najkrótszych, a zarazem najradośniejszych nocy – w noc świętojańską. Podczas niedzielnej imprezy wystąpili: Grupa Młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa Południowego spod Łowicza, w widowiskach pokazujących, jakie znaczenie miało rozpalanie ognisk na skrzyżowaniach dróg, przed czym miały chronić zioła, np. łopianu i bylicy, jakie wróżby matrymonialne wynikały z puszczania wianków na wodę i dlaczego do dnia św. Jana nie można było kąpać się w jeziorach. Na scenie przy karczmie zaprezentował się również Teatrzyk Dziecięcy „Kruszynka” z Kruszyna i Zespół „Melodia” z Kowala.

Szczególne atrakcje czekały na dzieci — konkursy, gry i zabawy sprawnościowe na wiejskim podwórku prowadzone przez Ochotniczą Straż Pożarną z Krzewia oraz warsztaty wykonywania nakryć głowy w formie kwiatów.

Nie zabrakło również stałych punktów programu. Przybyli do skansenu goście mogli wziąć udział w pokazach dawnych zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych, m.in. kucia żelaza na gorąco, wyplatania koszy, toczenia naczyń na kole garncarskim, tłoczenia oleju, wyrobu masła. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągały kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, naczyniami z gliny, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej, torbami oraz ze swojskim jadłem.

Zwiedzający skansen mogli również zobaczyć nowy obiekt, udostępniony 30 września 2017 r. drewniany kościółek przeniesiony z Brzeźna gm. Lipno i odtworzony zgodnie z jego wyglądem z lat 1789–1914.

Poniżej w galerii znajduje się fotorelacja z wydarzenia.

Galeria Rozwiń Zwiń