OSTATNI FESTYN FOLKLORYSTYCZNY W KŁÓBCE ZA NAMI!


gdzie: Park etnograficzny, kiedy:

11 września 2016 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi”. 

Wrześniowa impreza zatytułowana „Tłusta kasza gości sprasza” poświęcona została jednemu z ważniejszych rzemiosł na wsi – młynarstwu. Na skansenowskiej scenie podczas niedzielnej imprezy mogliśmy podziwiać widowiska: „Franiu Młynarczyk” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Lubominianki” z gminy Boniewo, „Muzyczną wędrówkę po Kujawach” przygotowaną przez Zespół Folklorystyczny „Smólnik” ze Smólnika oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wrzos” z Włocławka w repertuarze pieśni i tańców kujawskich. 

Na najmłodszych uczestników festynu czekały m.in. warsztaty plastyczne oraz wikliniarskie. Ponadto wszyscy przybyli do skansenu goście mogli wziąć udział w pokazach dawnych zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych. Miłośnicy rękodzieła ludowego mieli okazję zakupić oryginalne, niepowtarzalne, ręcznie wykonywane przedmioty, a smakosze popróbować tradycyjnych i współczesnych potraw z kasz przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, m.in. faćkę z ziemi dobrzyńskiej nagrodzoną w konkursie kulinarnym „Perła” lub krupnik na żeberkach podany wprost z kociołka. 

Dodatkową atrakcję stanowiło uruchomienie wiatraka „koźlaka”. 

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się otwarty w zeszłym roku dwór, który otrzymał główną nagrodę w prestiżowym konkursie „Zabytek Zadbany 2016” oraz park dworski, którego piękne położenie zachęcało do spacerów i relaksu.

Galeria Rozwiń Zwiń