Gg

ODESZŁA NESTORKA KUJAWSKIEGO HAFTU, PANI GENOWEFA GIERGIELEWICZ

kiedy:

W wieku 94 lat odeszła nestorka kujawskiego haftu, pani Genowefa Giergielewicz.

Genowefa Giergielewicz urodziła się 3 stycznia 1924 r. w Gołaszewie k. Kowala, gdzie po wyjściu za mąż prowadziła gospodarstwo rolne wychowując dzieci i oddając się pracy twórczej. Wzrastała w rodzinie o tradycjach hafciarskich – babcia Franciszka Czerniak haftowała czepce, lecz prawdziwe umiejętności wykonywania haftów zdobyła na kursie we Włocławku w 1973 r. Od tego czasu systematycznie współpracowała z muzeum włocławskim, a później inowrocławskim uczestnicząc w konkursach sztuki ludowej, których była laureatką oraz w pokazach sypania wzorów piaskiem. Od 1981 r. była członkiem Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku. Genowefa Giergielewicz należała do czołówki najzdolniejszych hafciarek kujawskich. Haftowała tradycyjne elementy kujawskiego stroju – fartuchy, halki, bluzki, kołnierzyki, a przede wszystkim wyróżniające się pięknem kujawskie czepce, które wykonywała zarówno w technice snutkowej, jak też na batyście z tiulowymi aplikacjami. Sporo miejsca w swej twórczości poświęciła współczesnym adaptacjom kujawskiego haftu na bieliźnie pościelowej i stołowej. Swoje umiejętności hafciarskie przekazała córce Bożenie Sobczak. Prace artystki prezentowane były na wystawach w kraju i za granicą. Największą ich kolekcję posiada muzeum włocławskie, a także toruńskie i inowrocławskie. Hafciarka zmarła 14 sierpnia 2018 r.