Portret

#NocMuzeumWdomu – DLA MAŁYCH I DUŻYCH – Portret

gdzie: Gmach Główny, kiedy: 16.05 - 19.05.2020

Czym jest portret? Może niektórzy z Was zastanawiają się nad tym pytaniem. Dzisiejsze zadanie jest doskonałą okazją do wyjaśnienia tego pojęcia. Portret jest formą artystyczną, której celem jest fizyczne przedstawienie konkretnej osoby lub grupy osób. Ma podkreślać charakterystyczne cechy wyglądu, stanu psychicznego osoby w momencie jego tworzenia. Może przedstawiać całą postać, część sylwetki lub samą głowę. Do przedstawień portretowych zaliczamy również autoportret, czyli portret w którym artysta maluje sam siebie oraz karykaturę, czyli portret żartobliwy, wyśmiewający cechy fizyczne danej osoby. Istnieją także portrety idealizowane, gdzie bohater zyskuje na urodzie, wygląda lepiej, niż w naturze. Portrety przedstawiają ludzi różnych grup społecznych, zarówno majestatycznych władców, jak i prostych ludzi w trakcie pracy. Widzimy więc, że sam portret jest bardzo zróżnicowany. Co ciekawe, nie występują tylko w malarstwie, ale i innych technikach plastycznych – w rzeźbie, grafice czy fotografii.

Zadanie plastyczne przygotowane specjalnie na Noc Muzeów chcemy połączyć z konkursem na najciekawszy portret. Na zdjęcia Waszych prac czekamy do wtorku 19 maja br., przysyłajcie je na adres e-mailowy: k.ciesielska@muzeum.wloclawek.pl. Trzy najlepsze nagrodzimy upominkami i zaprezentujemy na stronie internetowej Muzeum.

Możecie skorzystać z naszych podpowiedzi dotyczących wykonania zadania. Na dole strony znajdziecie szablon – plik do pobrania. Życzymy Wam udanej i twórczej pracy, a jeśli poszukujecie natchnienia bądź chcecie pokontemplować przed zadaniem, to zapraszamy na ekspozycję stałą „Galeria Portretu Polskiego” prezentowaną w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Słowackiego 1a (ponownie otwarte od 12 maja 2020 r.)

[KC]

WARSZTATY PLASTYCZNE NA NOC MUZEÓW PORTRET