NIEDZIELA Z KUSTOSZEM NA WYSTAWIE CZASOWEJ


gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 19.06.2016 , godzina: 12:00

19 czerwca br., o godzinie 12.00, w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”. Tym razem zachęcamy do zwiedzania nowo otwartej wystawy czasowej pt. „Inspiracje orientem. Twórczość Aleksandra Laszenki (18831944) w gronie orientalistów polskich XIX i XX wieku” wraz z jej autorką – Krystyną Kotulą.

Na wystawie Inspiracje Orientem zobaczyć można obrazy A. Laszenki  z lat 1914–1938 i komplet grafik jego autorstwa z lat 1931-1938. W gronie  towarzyszących A. Laszence artystów dobranych w nawiązaniu do tematyki, którą preferował, znaleźli się zarówno twórcy, którzy odwiedzali Bliski Wschód, jak i malarze znający Orient z dzieł innych artystów. Dzięki obrazom A. Laszenki, a także dziełom T. Ajdukiewicza, A. Bermana, J. Ciąglińskiego, M. Gażycz, A. Grabowskiego, A. Neumana, W. Pawliszaka, K. Stabrowskiego, A. Styki można zobaczyć w jaki sposób malarze postrzegali obszar kulturowy Orientu, jak intrygująco i barwnie ukazywali egzotyczne miejsca oraz ludzi tam żyjących.

Komisarz wystawy przybliży uczestnikom spotkania biografię, dorobek artystyczny Aleksandra Laszenki oraz historię zgromadzonych zbiorów. „Niedziela z kustoszem” daje zwiedzającym możliwość zadawania pytań i dyskusji wokół wątków związanych w ekspozycją.

Koszt oprowadzenia po ekspozycji czasowej zawarty jest w cenie biletu wstępu do muzeum i daje również możliwość samodzielnego zwiedzenia ekspozycji stałej.
Bilet normalny – 7 zł
Bilet ulgowy – 5 zł