NIEDZIELA Z KUSTOSZEM W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM


gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 10.07.2016 , godzina: 12:00

W dniu 10 lipca 2016 r., o godz. 12.00, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza do gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 na „Niedzielę z kustoszem”. Spotkanie odbędzie się na wystawie czasowej pt. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi” poświęconej zagadnieniom dotyczącym dbałości o czystość i zdrowie w okresie od końca XIX w. do l. 50. XX w.

Autorka wystawy – Dorota Kalinowska – opowie o nie najlepszych warunkach sanitarnych, w jakich żyli mieszkańcy wsi minionych czasów i co było tego przyczyną oraz o skutkach zaniedbywania higieny. Będzie można też dowiedzieć się, w jaki sposób radzono sobie z brudem bez środków czystości przy pomocy naturalnych metod, np. piorąc w ługu. Przybliży także trudny temat związany z początkami wdrażania zasad higienicznych.   

Podczas  zwiedzania wystawy będzie można obejrzeć tradycyjne sprzęty związane z utrzymaniem higieny, np. kijanki do prania, balie drewniane klepkowe oraz cynkowe, wyżymaczki, różne typy żelazek (jednopłytowe, na węgiel, na duszę, do prasowania koronek), pralki ręczne, maglownice i wiele interesujących, dziś już nieużywanych przedmiotów.

Osoby nieznające dawnych sprzętów związanych z utrzymaniem higieny, będą mogły spróbować swoich sił przy maglownicy czy tarze do prania. 

Niedziela z kustoszem to czas, w którym można będzie podzielić się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami z przeszłości, gdy nie było wody w kranach, odkurzaczy i łazienek.