Cynaa

NIEDZIELA Z KUSTOSZEM I… KOLEKCJONEREM


gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 04.03.2018 , godzina: 12:00

W dniu 4 marca br. o godzinie 12.00 w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 odbędzie się spotkanie z cyklu Niedziela z kustoszem, w trakcie którego po wystawie Pięć wieków konwisarstwa. Kolekcja Andrzeja Wójcika w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oprowadzi zwiedzających jej autor i komisarz, Adam Zapora.

Wyjątkowa wystawa ukazująca unikalną kolekcję zgromadzoną przez konesera sztuki i dawnego rzemiosła artystycznego, p. Andrzeja Wójcika. Podarowany włocławskiemu Muzeum bezcenny zbiór naczyń i przedmiotów wykonanych z cyny na przestrzeni od XVI do XX w. nigdy wcześniej nie był prezentowany publicznie w całości. Na ekspozycji znajdują się arcydzieła konwisarzy, warsztatów i wytwórni europejskich i amerykańskich. Misy, naczynia liturgiczne, lichtarze, kufle, wilkomy, dzbany i inne przedmioty pełniące niegdyś funkcje użytkowe zachwycają mistrzostwem wykonania, bogactwem form i niezwykłymi dekoracjami. Kolekcja Andrzeja Wójcika w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej to prawdziwy skarb na skalę europejską.

Na uczestników spotkania Niedziela z kustoszem na wystawie wyrobów cynowych czekać będzie niespodzianka – spotkanie z samym darczyńcą i kolekcjonerem, Panem Andrzejem Wójcikiem.