Chlebfoto

#MuzeumWdomu – QUIZ – CHLEB W ZWYCZAJACH I TRADYCJI LUDOWEJ

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 22.05.2020

W kulturze ludowej chleb był uważany za najcenniejszy, najszlachetniejszy produkt zbożowy i podstawowy pokarm. Towarzyszył człowiekowi we wszystkich obrzędach dorocznych i rodzinnych. Był symbolem pożywienia, dostatku, pomyślności i gościnności. Proces jego przygotowania był niezwykły, obwarowany licznymi nakazami, zakazami, naszpikowany zaklęciami magicznymi.
Obecnie chleb domowego wypieku jest prawdziwym rarytasem. Wzbudza zachwyt wśród uczestników festynów folklorystycznych, kiermaszy, gości gospodarstw agroturystycznych. Jest nagradzany w wielu konkursach i pokazach tradycyjnej polskiej kuchni. Komu z nas nie cieknie ślinka na myśl o pajdzie wiejskiego chleba z masłem, miodem, powidłami albo smalcem i kiszonym ogórkiem.

Zanim nadarzy się okazja do spróbowania takiego chleba, możecie sprawdzić swoją wiedzę na temat zwyczajów ludowych związanych z jego wykonaniem.

KONKURS Z NAGRODAMI!!!

A jeśli quiz będzie tylko dla Was rozgrzewką, to zapraszamy na ekspozycję stałą w Muzeum Etnograficznym przy włocławskich Bulwarach (otwarte od 12 maja br.), gdzie prezentowane są m.in. przedmioty związane z przygotowaniem i wypiekiem chleba. Zwiedzając wystawę zróbcie zdjęcia 4 zabytków dotyczących tego tematu i prześlijcie do końca maja na adres e-mailowy: b.wasik@muzeum.wloclawek.pl. Na pierwsze trzy osoby, które prawidłowo odpowiedzą czekają drobne upominki.

ROZWIĄŻ QUIZ