Wycinanka

#MuzeumWdomu – DLA MAŁYCH I DUŻYCH – Sieradzka wycinanka

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy:

Czym jest wycinanka? Kto ją tworzył i do czego ona służyła, jak myślicie?
Wycinanka w Polsce powstała w połowie XIX wieku. Zajmowały się nią kobiety na wsiach. Stanowiła element dekoracyjny izby mieszkalnej. Dawniej nie było tylu sklepów i ozdób, które mogły służyć do upiększania domu. Gospodynie próbowały więc własnoręcznie taką przestrzeń przystroić. Podejrzewa się, iż praktykowanie stosowania wycinanki mogły podpatrzeć u innych kultur lub przenieść np. wzory stosowane podczas malowania ścian i mebli właśnie na taką wycinankę z racji, iż była to tańsza forma wystroju wnętrza.
Jak to się odbywało? Kobiety zbierały się na wsi u jednej z gospodyń i za pomocą nożyc do strzyżenia owiec wspólnie wycinały. Dzieci w tym czasie cierpliwie podglądały tę sztukę, by już w najmłodszych latach zacząć wykonywać piękne ozdoby.
Gotowe wycinanki przyczepiano na ściany, belki przy suficie, ramy luster i obrazów.
Na początku wykonywano je z białego papieru, natomiast by uzyskać kolor, barwiono go. W kolejnych latach kupowano gotowy kolorowy. Papier nie był drogi, więc każdy mógł sobie na to pozwolić.
Wycinanka z biegiem czasu zaczęła trafiać do zamożniejszej grupy osób, które chętnie je kupowały. W okresie międzywojennym tradycja ta bardzo zubożała, ale stopniowo wycinankarki zaczęły wykonywać prace zlecone i dostosowywać się do potrzeb klientów.
W Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej można podziwiać wystawę czasową czynną do 23.05.2021 roku, na którą obecnie zapraszamy online TUTAJ.

Przykładowy wzór wycinanki, który możecie wykorzystać do odrysowania znajdziecie na samym dole strony.

Tekst Do Sieradzkiej Wycinanki Dla Dzieci.docx