Archeo

#MuzeumWdomu z archeologią! Archeologia? – pojęcie, istota i jej rodzaje

gdzie: Muzeum Historii Włocławka, kiedy:

Witam! Mam na imię Ula. Zapraszam Was serdecznie na cykl wpisów dotyczących archeologii. Mówiąc Was, mam na myśli dzieci i młodzież, ale mam też nadzieję, że przykują uwagę dorosłych i staną się świetną zabawą dla Wszystkich. Zajęcia będą wymagały korespondencji e-mailowej miedzy nami. Niektóre zadania traktujcie jako kontynuację wcześniejszych. Wrzucajcie zdjęcia swoich prac w opisach.

Macie pytania? – Zadawajcie.
Chcecie wyjaśnić jakieś pojęcie? – Piszcie!
Jesteśmy tu dla Was!

Ja się już nie mogę doczekać! A Wy??? Zaczynamy.

W pierwszym wpisie warsztatów chciałabym przybliżyć Wam pojęcie archeologii.
Słowo ARCHEOLOGIA wywodzi się z greki i oznacza – archaio-logia – „opowieść o dawnych czasach”. Najprościej ujmując, bada człowieka jako istotę społeczną oraz rzeczy, jakie on wytworzył.
Archeolog kojarzy się często z osobą, która „grzebie w ziemi”. Poniekąd jest w tym trochę racji. Można porównać go do detektywa, ponieważ poprzez znalezisko, obserwację terenu i posiadaną wiedzę, doszukuje się historii danej rzeczy i odtwarza ją.
Często również archeolodzy utożsamiani są z poszukiwaczami skarbów. Owszem, skarbem dla nich są wszystkie gromadne znaleziska przedmiotów (gromadne – czyli odnalezione blisko siebie), które dla ich pierwotnego właściciela miały duże znaczenie. Zazwyczaj są to rzeczy wykonane z kamienia, brązu, srebra bądź złota. Skarbem możemy nazwać przedmioty odnalezione w grobowcach, które wkładane były do grobu wraz z ciałem władcy. Są nimi też okręty i statki odnalezione lub spoczywające na dnach mórz i oceanów.
Archeolog wykonuje swoją pracę na miejscu np. w muzeum, jak i w terenie, czyli w ziemi, w wodzie lub z powietrza. Warto również wymienić tutaj archeologię eksperymentalną, o której opowiem Wam w innym cyklu warsztatów. Praca w terenie daje wiele satysfakcji jeżeli uda się odnaleźć jakieś znalezisko, ale też zmartwień, gdy po wielu działaniach nie ma często spodziewanych rezultatów. Archeolog zapamiętuje szereg różnorodnych dat, zna się na ukształtowaniu terenu, zwraca dużą uwagę na warunki pogodowe, wykonuje rysunki i fotografie, dokumentuje wszystkie prace w trakcie wykopalisk. Wie, jak obchodzić się ze znaleziskiem, które w muzeum będzie eksponowane.
Pamiętajcie, że rzeczy odnalezione na prywatnej ziemi, które mają charakter historyczny są własnością państwa.
Dziś zapraszam Was do wzięcia udziału w zabawie i/lub konkursie. Jesteście ciekawi? Czytajcie dokładnie…

Zadanie 1
Na pierwszych warsztatach zostaniecie poszukiwaczami Skarbów. Możecie stać się archeologiem – detektywem. Poproście kogoś z domowników, żeby schował Wam w wybranym pomieszczeniu domu/ogrodu Wasz „skarb”. Wiecie jak pokój/ogród wyglądał przed, spróbujcie zaobserwować, jak wygląda później. Co zmieniło się w nim, czy gdzieś są jakieś ślady świadczące o tym, że w tym miejscu można zacząć prowadzić poszukiwania? Zwracajcie uwagę na szczegóły. Możecie wykorzystać jakieś rekwizyty detektywistyczne: lupa, kapelusz, płaszcz. Zabawa rozwinie Waszą spostrzegawczość, nauczy logicznego myślenia i analizy sytuacji. Powtórzcie ją kilka razy. Trening czyni mistrza! Powodzenia!

Zadanie 2 – KONKURS!
Drugie zadanie polega na odtworzeniu przez Was historii danego przedmiotu. Poniżej znajduje się zdjęcie zabytku (wygładzonego i zużytego). Napiszcie w kilku zdaniach czym jest dany przedmiot, do czego mógł służyć i jak się nazywać. Nie ma złych odpowiedzi! Pomysłowość mile widziana!

Arch

Przyślijcie swoje historie do dnia 11.05.2021 r. na adres: konkursmzkid@gmail.com z tytułem e-meila: Konkurs #Muzeum w domu z archeologią. Najlepsze 3 prace zostaną wyłonione w Dziale Edukacji i Promocji MZKiD we Włocławku oraz nagrodzone upominkami.
Ogłoszenie wyników na stronie muzeum i facebooku nastąpi dnia: 15.05.2021 roku w Noc Muzeów.
Każdy z wyłonionych laureatów otrzyma informację e-mailową lub telefoniczną w celu ustalenia dogodnego terminu odbioru nagrody. Pragniemy jednocześnie nadmienić, iż prace przez Państwa nadesłane mogą zostać przez Nas wykorzystane do publikacji. Zatem w związku z sytuacją pandemiczną wzięcie udziału w konkursie tj. wysłanie krótkiej historii na e-maila jest jednoznaczne z udzieleniem nam zgody na jej publikację.
Powodzenia.
Wypatrujcie następnych wpisów z cyklu #MuzeumWdomu z archeologią!

Pozdrawiam! Ula.