Koncertwodzinska

MARIA WODZIŃSKA I FRYDERYK CHOPIN W MUZYCE, WIERSZACH I LISTACH

gdzie: Gmach Główny, kiedy: 23.02.2019

W 2019 roku przypada okrągła, 200. rocznica urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej. Z tej okazji w gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbył się spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Bożeny Sitek — pianistki, muzykologa, poetki, aktorki, prezenterki radiowej i telewizyjnej, autorki spotkań poetycko-muzycznych, opowieści z muzyką. Spektakl poprzedziła krótka prezentacja biografii Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, przygotowana przez Krystynę Kotulę z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Maria z Wodzińskich Orpiszewska w historii zapisała się jako wyjątkowa kobieta epoki romantyzmu — jedyna narzeczona Fryderyka Chopina, muza Juliusza Słowackiego, malarka i zdolna pianistka. Ostatnie lata życia spędziła w dworze w Kłóbce, należącym do rodziny jej największej miłości — męża Władysława Orpiszewskiego. Obecnie w tym miejscu, należącym do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, znajduje się wystawa biograficzna poświęcona artystce.

Poniżej w galerii znajdą Państwo relację z wydarzenia.

Galeria Rozwiń Zwiń