malykolekcjoner

MAŁY KOLEKCJONER – NOWA OFERTA EDUKACYJNA

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 02.01 - 23.02.2017

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza do skorzystania z oferty zajęć edukacyjnych prowadzonych na wystawie czasowej pt. „Falerystyka jako świadek historii. Odznaki włocławskie i odznaczenia państwowe”.

ZAJĘCIA INTERAKTYWNE:

„Mały kolekcjoner”

Zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych na zajęcia edukacyjne prowadzone na wystawie czasowej „Falerystyka jako świadek historii. Odznaki włocławskie i odznaczenia państwowe”. Podczas spotkania odpowiemy na pytanie, co to jest hobby, jakie zbiory posiadają kolekcjonerzy. Dzieci obejrzą różne odznaki i ordery włocławskich stowarzyszeń, organizacji i instytucji. Opowiemy również o historii najsłoneczniejszego odznaczenia na świecie (Orderu Uśmiechu). W części warsztatowej uczestnicy wykonają odznaczenie Przewodnika Muzealnego.

Kontakt: Ewa Jabłońska, Dział Edukacji i Promocji, tel. 54 232 30 01

Termin realizacji: od wtorku do czwartku

Miejsce zajęć: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6

Czas zajęć: ok. 60 minut

Koszt zajęć: bilet wstępu – 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 3 zł opłata od uczestnika za udział w zajęciach

LEKCJE MUZEALNE:

„Co mówią włocławskie odznaki?”
Na spotkaniu dzieci dowiedzą się czym jest odznaka i odznaczenie, poznają termin „falerystyka”, ale przede wszystkim zapoznają się z odznakami włocławskich organizacji, stowarzyszeń, zakładów pracy i znaczkami okolicznościowymi emitowanymi z okazji przeróżnych okazji. Pozwoli to na poznanie historii miasta XIX i XX wieku oraz najstarszych włocławskich organizacji takich jak: Ochotniczej Straży Ogniowej, Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Towarzystwa Cyklistów (kolarzy) oraz wielu innych, gdyż pamiątki falerystyczne posiadały szkoły, zakłady pracy i wojsko. Odznaka upamiętniała każdą uroczystość i jubileusz, co sprawia, iż tworzą one prawdziwe kalendarium wydarzeń miejskich, jednocześnie często są to ciekawe przedmioty sztuki użytkowej. Szeroki wachlarz informacji zawartych na odznakach sprawia, że jest to wielowątkowy temat poznawczy, mogący wprowadzić w przeróżną tematykę związaną z historią Włocławka. Lekcja skierowana jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

„Odznaczenia i wyróżnienia państwowe”
Na spotkaniu uczniowie poznają polski system odznaczeń, który dzielimy na ordery (kategoria najwyższa), odznaczenia właściwe (krzyże i medale) oraz najniższe z nich – odznaki honorowe. Te ostatnie określa się mianem wyróżnień, żeby oddzielić je od np. odznak organizacyjnych. Wiek XVIII rozpoczyna erę polskich orderów, tworząc tym samym kodeks orderowy, który ze zmianami wymuszonymi wydarzeniami historycznymi, przetrwał do dnia dzisiejszego. Lekcja skierowana jest do uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Kontakt: Dział Edukacji i Promocji, tel. 54 232 30 01

Termin realizacji: od wtorku do czwartku

Czas zajęć: ok. 45 minut

Koszt zajęć: bilet wstępu – 3 zł od osoby + 20 zł od grupy