KĄPIEL W BALII. ZWYCZAJE HIGIENICZNE DAWNEJ WSI

gdzie: Muzeum Etnograficzne - kiedy 13.05 - 30.10.2016

W Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku od 13 maja czynna jest wystawa czasowa pt. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”. Ekspozycja została przygotowana w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym dbałości o czystość i zdrowie w okresie od końca XIX wieku do l. 50. XX wieku.

Wiedza o higienie była wówczas na bardzo niskim poziomie i wynikała z braku świadomości o niej, złych warunków materialnych, braku kanalizacji i dostępu do podstawowych środków czystości. W takich warunkach jednak gospodynie radziły sobie jak mogły i korzystały z dostępnych naturalnych metod. Prały w ługu, używając popiołu z drzew liściastych, do mycia stosowały korzenie mydlnicy, a meble czyściły piaskiem i wiechciem słomy.

Ekspozycja przedstawia tradycyjne sprzęty związane z utrzymaniem higieny, np. kijankę do prania, balie drewniane klepkowe oraz cynkowe, wyżymaczki, różne typy żelazek (jednopłytowe, na węgiel, na duszę, do prasowania koronek). Są również stojaki pod miski emaliowane, maglownice, wyżymaczki, ręczne pralki, lokówki i prostownice do włosów i wiele interesujących, dziś już nie używanych przedmiotów. Wśród nich jest np. szczotka do czyszczenia kloszy do lamp naftowych, drewniane spinki do suszenia bielizny, miotła z gałązek żarnowca itp. Na wystawie o dawnej higienie można zobaczyć też tzw. sławojkę, czyli ubikację wolno stojącą, która pojawiła się na wsiach dopiero pod koniec okresu międzywojennego.

Wystawa została przygotowana ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. M. Znamierowskiej-Prȕfferowej w Toruniu oraz własnych. Ekspozycję można zwiedzać do 30 października 2016 r.

Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudkiego 6
Scenariusz i komisariat: Dorota Kalinowska
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Czas trwania: 13.05.2016 r. – 30.10.2016 r.

„KĄPIEL W BALII. ZWYCZAJE HIGIENICZNE DAWNEJ WSI” OFERTA ZAJĘĆ INTERAKTYWNYCH

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza do skorzystania z nowej oferty lekcji muzealnych prowadzonych na wystawie czasowej pt. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”. Zajęcia skierowane są do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych.

ZAJĘCIA INTERAKTYWNE:

JAK TO DAWNIEJ Z MYCIEM BYWAŁO? — czyli zabiegi higieniczne naszych przodków

Zajęcia z wykorzystaniem aktywności ucznia w oparciu o wystawę czasową „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”. Pogadanka na temat, jak nasi przodkowie radzili sobie
z takimi czynnościami, jak pranie, prasowanie, jak dbali o higienę osobistą i o czystość
w izbie wiejskiej; prezentacja zasad działania niektórych urządzeń domowych. Podsumowaniem zajęć będzie wypełnienie karty zadań przez uczestnika.

Koszt: 3 zł od ucznia + 3 zł bilet wstępu (opłata za warsztaty nie zwalnia z opłaty za bilet wstępu, z opłaty za bilet wstępu zwolnione są dzieci do 7 lat)

Z MYDŁEM ZA PAN BRAT! — HISTORIA MYDŁA

Co to jest mydło? — budowa i właściwości. Czy mydło znane było dawniej? Dlaczego mydło myje? Jak  powstaje piana? To tylko wybrane pytania, na które odpowiemy, szukając rozwiązań na ekspozycji czasowej pn. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”. Zajęcia zakończymy zabawą — malowaniem pianą, bowiem bańki mydlane staną się głównym elementem naszych działań plastycznych.

Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach. Odbywają się one od wtorku do czwartku, w godzinach od 10:00 do 14:30. Grupa uczestników nie może przekroczyć 25 osób. Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela: Ewa Jabłońska, Dział Edukacji
i Promocji MZKiD, tel. 54 232 30 01, e-mail: edukacjaMZKiD@op.pl

„KĄPIEL W BALII. ZWYCZAJE HIGIENICZNE DAWNEJ WSI”  OFERTA LEKCJI MUZEALNYCH

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza do skorzystania z nowej oferty lekcji muzealnych prowadzonych na wystawie czasowej pt. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”. Zajęcia skierowane są do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

LEKCJE MUZEALNE:

BEZ MYDŁA, WANNY I ŚWIATŁA (lekcja skierowana dla grup przedszkolnych oraz klas I-III)

Czy dawniej było czysto? W domach naszych pradziadków, gdy nie było bieżącej wody, światła i nie znano mydła, ani pralek automatycznych dbanie o czystość było trudne. Wiele niezbędnych sprzętów potrzebnych do zachowania higieny zastępowano bardzo prostymi urządzeniami. Jak wyglądały, jak się nazywały i do czego służyły dowiecie się zwiedzając wystawę „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”.

Koszt: 20 zł od grupy + 3 zł bilet wstępu (opłata za warsztaty nie zwalnia z opłaty za bilet wstępu, z opłaty za bilet wstępu zwolnione są dzieci do 7 lat)

JAK RODZIŁA SIĘ HIGIENA (lekcja skierowana dla uczniów klas IV–VI, szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazalnych)

Jeszcze nie tak dawno brakowało w domach łazienek, bieżącej wody, pralek automatycznych, mydeł, proszków do prania itp. Mycie i pranie odbywało się w baliach lub miskach, wyłącznie przy pomocy naturalnych środków myjących. W związku z tym ludzie i ich najbliższe otoczenie było brudne i szerzyły się choroby. Pod koniec XIX wieku lekarze rozpoczęli długo trwającą „walkę” o czystość ciał i mieszkań. O jej przebiegu dowiecie się podczas lekcji muzealnej.

Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach. Odbywają się one od wtorku do czwartku, w godzinach od 10:00 do 14:30. Grupa uczestników nie może przekroczyć 25 osób. Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela: Dorota Kalinowska, Dział Etnograficzny MZKiD, tel. 54 232 30 01, e-mail: kalinowskamzkid@op.pl

Galeria Rozwiń Zwiń