Wystawapokonkursowa

WYSTAWA POKONKURSOWA

kiedy: 29.05 - 28.06.2020

Pokonkursowa wystawa prac laureatów i uczestników XII Konkursu Rzeźbiarskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego.

Wyjątkowa w tym roku sytuacja i ogłoszona w marcu pandemia wirusa COVID-19 uniemożliwiła tradycyjne spotkanie uczestników i laureatów Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego na uroczystym otwarciu wystawy w kwietniu. Aby nie trzymać młodych artystów w niepewności, 3 kwietnia 2020 r., zostały ogłoszone do wiadomości publicznej wyniki posiedzenia Jury na stronach internetowych organizatorów: Centrum Kultury „Browar B.” oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ekspozycję prac, owoców zmagań konkursowych oraz dzieł nadesłanych zdecydowano się przesunąć na okres późniejszy. Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy pragną poznać tegoroczne realizacje stworzone w ramach XII Konkursu Rzeźbiarskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Stanisława Zagajewskiego, podjęto decyzję by udostępnić ich prezentację w dniu 29 maja 2020 r. Zrezygnowano tym samym z ceremonii wręczania nagród. Dwunasta edycja konkursu nie mogłaby się odbyć gdyby nie wsparcie finansowe, które organizatorzy otrzymali od Prezydenta Miasta Włocławek, Pana dr Marka Wojtkowskiego oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pana Piotra Całbeckiego.

Wystawę pokonkursową można zwiedzać, zachowując obowiązujące zasady bezpieczeństwa, w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przy ul. Zamczej 10/12, począwszy od 29 maja aż do 28 czerwca 2020 r.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym oraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego w 2021 r.

Katalog wystawy/laureaci konkursu ZNAJDZIECIE NA SAMYM DOLE STRONY.

Afisz Zagajewski A3

Nocaskansen

#NocMuzeumWDomu – SKANSEN NOCĄ

kiedy:

Jesteście ciekawi jak wygląda skansen nocą? W ramach Nocy Muzeów Online chcielibyśmy zaprosić Was na krótki spacer po fragmencie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce:) Skansen o tej nietypowej porze możecie podejrzeć dzięki Pracowni Digitalizacji i Reprografii Muzeum.

By pospacerować klikamy tutaj.

Niebo pełne gwiazd zobaczycie natomiast na tej krótkiej animacji poklatkowej:

WGG

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Gmach Główny

kiedy:

Weekend to doskonała okazja, by pozwiedzać… z kanapy. W #MuzeumWdomu zapraszamy na wirtualny spacer po ekspozycjach stałych prezentowanych w Gmachu Głównym Muzeum tj. FAJANSIE WŁOCŁAWSKIM oraz GALERII PORTRETU POLSKIEGO. Projekt zrealizowany został w ramach akcji Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerujecie klikając tutaj. 

Tymczasem #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!

Me

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Muzeum Etnograficzne

kiedy:

W #MuzeumWdomu zapraszamy Was do odwiedzenia Muzeum Etnograficznego. Od wtorku, 12 maja ponownie będzie można zobaczyć ekspozycje na żywo, ale póki co możemy pozwiedzać z… kanapy. Wirtualny spacer po ekspozycji stałej prezentowanej w Muzeum Etnograficznym pt. KULTURA LUDOWA KUJAW I ZIEMI DOBRZYŃSKIEJzrealizowany został w ramach projektu Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerowac możecie tutaj. A więcej o wystawie przeczytacie tu. 

Do zobaczenia wkrótce!

Mhw

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Muzeum Historii Włocławka

kiedy:

W #MuzeumWdomu zapraszamy Was do zwiedzania naszych wystaw z… kanapy. Wirtualny spacer po ekspozycji stałej prezentowanej w Muzeum Historii Włocławka pt. DZIEJE WŁOCŁAWKA I REGIONU OD PRADZIEJÓW DO PRL,  zrealizowany został w ramach projektu Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerowac możecie tutaj. A więcej o wystawie przeczytacie tu.

Tymaczasem #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!

Bebnowski

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego

kiedy:

Od 12 maja możecie zwiedzać wszystkie nasze oddziały. Jednak dla tych, którzy nie mogą do nas przyjechać przygotowalismy kolejny spacer w ramach #MuzeumWdomu. Zachęcamy do obejrzenia wystawy stałej pt. ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ WACŁAWA BĘBNOWSKIEGO (1865-1945), prezentowanej w Zbiorach Sztuki. Spacer zrealizowany został przez naszą Pracownię Digitalizacji i Reprografii. 

Wirtualnie pospacerowac możecie tutaj. A więcej o wystawie przeczytacie tu.

Tymaczasem #zwiedzajbezpiecznie lub #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!

Mhwedu

DZIEJE WŁOCŁAWKA I REGIONU OD PRADZIEJÓW DO PRL

kiedy:

Siedzibą Muzeum Historii Włocławka są trzy zabytkowe kamienice znajdujące się w centrum średniowiecznego miasta. Dwie z nich, usytuowane przy Starym Rynku 14 i 15, wzniesione zostały około połowy XVIII w. i stanowią nieliczny, zachowany we Włocławku, przykład barokowych kamienic mieszczańskich. Trzecia kamienica, znajdująca się przy ul. Szpichlernej 19, pochodzi z XIX w. W latach 1967–1972 trwały prace budowlane i adaptacyjne, dostosowujące przestrzeń budynków do potrzeb ekspozycji stałych muzeum.

Uroczyste otwarcie Muzeum Historii Włocławka nastąpiło 3 grudnia 1972 r. W jego wnętrzach zgromadzono zabytki ilustrujące historię miasta oraz jego związki z Kujawami i ziemią dobrzyńską. Jednocześnie stało się siedzibą i magazynem zbiorów dla działów: Archeologicznego, Historycznego, Numizmatycznego i Metrologii Historycznej. W 2013 r., z powodu  koniecznych remontów, zostało zamknięte dla zwiedzających. Ponowne otwarcie Muzeum Historii Włocławka miało miejsce 3 grudnia 2018 r. W tym dniu zostały udostępnione nowe wystawy stałe prezentujące dzieje grodu, miasta i regionu od pradziejów, aż do końca lat 80. XX w.

W nowo zaaranżowanych wnętrzach, w układzie chronologicznym wyodrębniono dziewięć tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych. W pierwszej zatytułowanej „Pradzieje Kujaw i ziemi dobrzyńskiej” licznie prezentowane są świadectwa materialne kultur archeologicznych z obszarów dzisiejszej Polski oraz regionu Kujaw wschodnich i ziemi dobrzyńskiej — od epoki kamienia do okresu wpływów rzymskich. Eksponowane są narzędzia z drewna, kości, rogu, kamienia i metali. Ponadto broń, naczynia oraz biżuteria i różne formy obrządku pogrzebowego.

Kolejne części ekspozycji (Początki Civitas Vladislavia; W Rzeczypospolitej Obojga Narodów; Niespełnione nadzieje wolności; W cieniu fabrycznych kominów; Na progu niepodległości; W Drugiej Rzeczypospolitej; W latach II wojny światowej; W szaro-czerwonym świecie PRL) dotyczą już w przeważającym stopniu historii grodu i miasta Włocławka. Niemniej, w wielu punktach wystawy, jak np. zmagania polsko-krzyżackie czy też okres powstań narodowych i inne, przybliżone są dzieje ościennych miejscowości.

Na ekspozycji prezentowane są pamiątki z grodu włocławskiego, o którego lokalizacji zdecydowały względy strategiczne, komunikacyjne i gospodarcze. Jest on wzmiankowany w pierwszej kronice polskiej z początku XII w. Anonima zwanego Gallem, wśród najważniejszych punktów zbornych wojów Bolesława Chrobrego. Licznie pokazane są artefakty późniejsze, dokumentujące wydarzenia wieków średnich na Kujawach wschodnich. Obejrzeć można m.in. fragmenty wału grodowego, obiekty związane z wytopem i obróbką żelaza w postaci tygielka odlewniczego, naczynia średniowieczne ze znakami garncarskimi, liczne militaria m.in. miecz rycerski z XIV w. znaleziony we wsi Tymień koło Izbicy Kujawskiej, biżuterię i numizmaty. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują — dwunastowieczny denar przypisywany biskupowi kujawskiemu Stefanowi, pochodzący ze skarbu monet znalezionego w miejscowości Ujma Duża na Kujawach oraz ciekawy przykład fałszerstw monet średniowiecznych (szelągi zakonu krzyżackiego, półgrosze Władysława Jagiełły i grosze praskie), pochodzących ze skarbu znalezionego wokół baszty zamkowej w Przedczu w 1968 r. Całości dopełnia barwna wizualizacja hipotetycznego wyglądu Włocławka z poł. XIII w. oraz graficzne przedstawienie genezy i przebiegu bitwy pod Płowcami z 27 września 1331 r.

Kolejne wieki historii Włocławka na ekspozycji, to wycieczka w której zabytki mówią o dynamicznym rozwoju miasta, chwilach dramatycznych, zrywach niepodległościowych, gospodarce, handlu i zmianach granic oraz życiu codziennym jego mieszkańców. Wystawę tworzy kilka tysięcy obiektów, pochodzących ze zbiorów własnych muzeum. Całości dopełnia liczny materiał ilustracyjno-tekstowy pozwalający zagłębić się i poznać mniej znane wydarzenia z bogatej przeszłości miasta.

Wirtualny spacer po ekspozycji stałej prezentowanej w Muzeum Historii Włocławka pt. DZIEJE WŁOCŁAWKA I REGIONU OD PRADZIEJÓW DO PRL,  zrealizowany został w ramach projektu Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerowac możecie tutaj. 

Zs

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego

kiedy:

Przed nami kolejny spacer po wystawie bez konieczności wychodzenia z domu. W #MuzeumWdomu zapraszamy Was do zwiedzania naszych wystaw z… kanapy. Wirtualny spacer po ekspozycji stałej prezentowanej w Zbiorach Sztuki pt. RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008), zrealizowany został w ramach projektu Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

By wirtualnie pospacerowac klikajcie tutaj. A więcej o wystawie przeczytacie tu.

Tymczasem #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!

Nieszawa

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie

kiedy:

Przenieśmy się wirtualnie do Nieszawy. Zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych prezentowanych w Muzeum Stanisława Noakowskiego. Znajdują się w nim dwie ekspozycje: ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO oraz LUDWIK BOUCHARD – NAUCZYCIEL RYSUNKU STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO. Projekt zrealizowany został w ramach akcji Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerujecie klikając tutaj. 

Tymczasem #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!