Gajwystawa

WYSTAWA CZASOWA – Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu 1920 r.

kiedy: 14.08 - 15.11.2020

W dniu 14 sierpnia od godziny 10.00 w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 będzie udostępniana wystawa czasowa pt. Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu 1920 r. Ekspozycja powstała w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy warszawskiej i obrony Włocławka przed bolszewikami w sierpniu 1920 r.
Wystawa opowiada o wydarzeniach, które zapoczątkowała 4 lipca 1920 r. wielka ofensywa wojsk sowieckich, dowodzonych przez Michaiła Tuchaczewskiego. W dalszej części przybliżono zagadnienia związane z przygotowaniami Polski do stoczenia decydującej bitwy, która często przez potomnych była określana mianem „cudu nad Wisłą”. Zasadnicza część ekspozycji poświęcona jest przygotowaniom do obrony Włocławka oraz walkom, które w dniach 14-19 sierpnia stoczyły oddziały Wojska Polskiego, wspierane ochotnikami i ludnością cywilną. Ostatnia część wystawy jest poświęcona kultywowaniu pamięci o wydarzeniach i uczestnikach bojów z sierpnia 1920 r. Ekspozycję kończą informacje dotyczące odbudowy Pomnika Poległych Obrońców Wisły 1920 r., wzniesionego w Szpetalu w 1922 r. i zniszczonego przez niemieckich okupantów w latach II wojny światowej.
Na wystawie prezentowane są liczne dokumenty, obwieszczenia i afisze archiwalne, niepublikowane fotografie, fragmenty wspomnień uczestników oraz mapy ilustrujące przebieg walk. Ponadto na ekspozycji przedstawiono biogramy wybranych 32 żołnierzy Wojska Polskiego, obrońców miasta.
Wystawa powstała w oparciu o zasoby Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Archiwum Państwowego w Toruniu Oddział we Włocławku, Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz zbiory prywatne.
Dodatkową atrakcją towarzyszącą wystawie będzie gra planszowa Bitwa o Włocławek 1920, przygotowana wspólnie z włocławską Fundacją „Ładowarka”. Odwiedzający Muzeum Historii Włocławka będą mogli wcielić się w postać pułkownika Wojciecha J. Gromczyńskiego, dowódcę obrony Włocławka, bądź też komkora Gaja, bolszewickiego wodza szturmującego nasze miasto.
Ekspozycja będzie czynna do 15 listopada 2020 r. Serdecznie zapraszamy.

Afisz A3

Gra planszowa Bitwa o Włocławek 1920

Pudelko Wieko V2 Druk 1 Pudełko Spód 1

Lavinit

WYSTAWA CZASOWA – Włocławska wytwórnia sztucznego marmuru „Lavinit. Krupka i Perlicz. 1923–1939”

kiedy: 14.07 - 08.11.2020

Lavinit – sztuczny marmur z Włocławka

Od wtorku 14 lipca w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej we Włocławku będzie udostępniona wystawa czasowa pt. „Włocławska wytwórnia sztucznego marmuru „Lavinit. Krupka i Perlicz. 1923–1939”. Ekspozycja jest pierwszą w Polsce monograficzną prezentacją dotyczącą produkcji i funkcjonowania wyrobów dekoracyjnych i użytkowych z lawinitu. Na wystawie zaprezentowano 74 unikatowe obiekty: wazony, zegary, figury, wazy, wyroby oświetleniowe i akcesoria na biurka wykonane we Włocławku według patentu niemieckiego przemysłowca Willego Henkera. Ekspozycję uzupełniają zachowane wzorniki i inne materiały archiwalne.

Około 1912 r. niemiecki przemysłowiec Willy Henker założył w Berlinie, firmę Kunststein Industrie W. Henker&Co, która produkowała wyroby ze sztucznego marmuru. Właściciel firmy był także wynalazcą masy lawinitowej, która była mieszaniną piasku, metalu i siarki. Wyroby z lawinitu zyskały w krótkim czasie bardzo dużą popularność. Produkowane formy nawiązywały do orientalnych i antycznych wzorów a także stylistyki secesji, a później art déco. Od 1922 r. Willy Henker prowadził w Nowym Jorku, firmę Art Industries wraz z salonem sprzedaży, które cieszyły się dużym powodzeniem i prezentowane były na wystawach w Chicago i Pittsburghu. Wyroby z masy lawinitowej opatentowane zostały także w Austrii, Francji, Czechach. Podstawowym kolorem lawinitu była czerń. Niektóre artykuły dekorowano specjalnymi kolorami takimi jak brąz ,brąz antyczny i tzw. art emalia (wielokolorowe zdobienie natryskiem). Nanoszono na nie również dekoracje w kolorach złotym, czerwonym, zielonym czy niebieskim, które podkreślały walory zdobnicze wyrobów. Zdarzały się również, choć bardzo rzadko wyroby w kolorze białym.

21. sierpnia 1923 roku włocławscy przemysłowcy Natan  Krupka oraz kupiec Baruch-Łazar Perlicz, zawarli spółkę pn. Lavinit. Krupka i Perlicz. Patent na produkcję wyrobów z masy zwanej lawinit, właściciele zakupili od niemieckiego przemysłowca Willego Henkera. Początkowo wytwarzano we Włocławku około 20 form wyrobów dekoracyjnych i użytkowych, które w krótkim czasie zyskały dużą popularność. Około 1928 roku produkcja obejmowała już 100 różnych wzorów, wykonywanych według zakupionego wzornika. W późniejszym okresie wprowadzano także własne wzory, często związane z tematyką narodową, takie jak plakiety z Adamem Mickiewiczem czy popiersia Fryderyka Chopina. Firma działała do 1939 roku.

Na wystawie „Włocławska wytwórnia sztucznego marmuru „Lavinit. Krupka i Perlicz. 1923–1939” prezentowane są obiekty pochodzące z kolekcji prywatnych Wojciecha Błachowiaka i Piotra Franczaka oraz ze zbiorów Muzeum Technik Ceramicznych w Kole i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wystawa będzie czynna do 8 listopada 2020 r.

Autor wystawy: Karolina Bandziak-Kwiatkowska
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Lavinit


Wedel

WYSTAWA CZASOWA – „W otoczeniu kupca. Miary i wagi na ziemiach polskich”

kiedy: 16.06 - 04.10.2020

Od 16 czerwca w Muzeum Etnograficznym przy Bulwarach im. Marszałka J. Piłsudskiego 6, prezentowana jest wystawa czasowa pt. „W otoczeniu kupca. Miary i wagi na ziemiach polskich”. Składa się ona z dwóch bloków tematycznych, blisko z sobą powiązanych, umiejscowionych chronologicznie w wieku XX. Pierwszy dotyczy pracy kupca detalicznego postrzeganego przez pryzmat, tak popularnych w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, sklepów kolonialnych. Na wystawie znajdą się zatem towary, które można było wówczas tam nabyć, wytworzone przez firmy miejscowe, zakłady polskie, jak również produkty importowane. Dużą część wyposażenia stanowi bogata kolekcja towarów produkowanych i oferowanych przez założoną w 1816 r. włocławską fabrykę cykorii Ferdynanda Bohma. W tym celu zaaranżowane zostało wnętrze sklepu kolonialnego, umeblowanego i wyposażonego w przedmioty służące do codziennej pracy sprzedawcy-kupca.

W dalszej części ekspozycji poświęconej kupiectwu zaprezentowana została ikonografia w postaci fotografii i reklam, pokazująca wygląd witryn i wnętrz włocławskich sklepów z lat 1918–1939 oraz informująca o ich asortymencie. Dopełnieniem tej tematyki jest kolejny wątek włocławski, w postaci pamiątek po Oddziale Kujawskim Stowarzyszenia Kupców Polskich i miejscowych szkołach handlowych. Ekspozycję poświęconą kupiectwu zamyka niewielki, jednak ciekawej z uwagi na przeznaczenie, zbiór przedmiotów zawierających treści reklamowe. W tej grupie znajdują się: pojemniki, filiżanki, formy do galaretek, popielnice, płatniki i inne. Ten różnorodny zbiór łączy wspólny mianownik, którym jest dodatkowa ich funkcja, polegająca na promowaniu określonego produktu lub wytwórcy.

Następnie zaprezentowane zostały niezbędne i często wykorzystywane w handlu przyrządy metrologiczne tj. miary masy i przyrządy do pomiaru masy (odważniki różnych typów, kolekcja wag kilku systemów). W tej kategorii pokazano również gęstościomierze zbożowe jako przyrządy pomiarowe, wyposażone w wagi równoramienne, służące do wyznaczania charakterystyki zboża, zwanej gęstością zboża w stanie zsypnym. Wystawa uzupełniona została o miary długości i powierzchni w postaci przymiarów, taśm wstęgowych, łańcuchów mierniczych czy liniałów wyrażanych w jednostkach systemu metrycznego bądź w miarach wprowadzonych na ziemie polskie przez państwa ościenne. Dopełnieniem ekspozycji jest pokazanie miar pojemności i objętości zarówno dla ciał sypkich i cieczy (pojemniki kontrolne, miary zbożowe, podwielokrotne wiadra rosyjskiego).

Wystawa w całości składa się z zabytków zgromadzonych we włocławskim muzeum. Czynna w terminie: 16.06. – 4.10.2020 r.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej albumu kujawskiego oddziału Stowarzyszenia Kupców Polskich z lat 30. XX wieku: http://www.muzeum.wirtualnefoto.pl/

Marian Cieślak

 

 

Afisz W Otoczeniu Kupca A3

WGG

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Gmach Główny

kiedy:

Weekend to doskonała okazja, by pozwiedzać… z kanapy. W #MuzeumWdomu zapraszamy na wirtualny spacer po ekspozycjach stałych prezentowanych w Gmachu Głównym Muzeum tj. FAJANSIE WŁOCŁAWSKIM oraz GALERII PORTRETU POLSKIEGO. Projekt zrealizowany został w ramach akcji Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerujecie klikając tutaj. 

Tymczasem #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!

222

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO

ul. Mickiewicza 6, Nieszawa kiedy:

Wystawa ma charakter monograficzny. Dokumentuje życie i twórczość wybitnego teoretyka architektury, pedagoga, rysownika i malarza Stanisława Noakowskiego (1867-1928).

Pierwsza część wystawy ma charakter biograficzny i mieści się w zaaranżowanym gabinecie rejenta. W drugiej prezentowane są rysunki i akwarele autorstwa St. Noakowskiego pochodzące z lat 1916-1925. Ta część ekspozycji mieści się w zrekonstruowanym salonie z l. 70. XIX w.

Kdpewirtualny

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Skansen w Kłóbce

kiedy:

Nie możesz do nas przyjechać? Tęsknisz za swojskimi widokami? A może lubisz dokładnie przyjrzeć się miejscu, które chcesz odwiedzić? W #MuzeumWdomu zapraszamy Was do zwiedzania naszych wystaw z… kanapy. Wirtualny spacer po Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce zrealizowany został w ramach projektu Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerować możecie tutaj. 

Spacer składa się z 3 części, o których więcej dowiecie się czytając wpisy na naszej stronie:

Dodatkowo firma NewmediaVR przygotowała prezentację Skansenu w Kłóbce w lotu ptaka. 

Tymczasem #zwiedzajzkanapy i do zobaczenia!

Nieszawa

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie

kiedy:

Przenieśmy się wirtualnie do Nieszawy. Zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych prezentowanych w Muzeum Stanisława Noakowskiego. Znajdują się w nim dwie ekspozycje: ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO oraz LUDWIK BOUCHARD – NAUCZYCIEL RYSUNKU STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO. Projekt zrealizowany został w ramach akcji Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerujecie klikając tutaj. 

Tymczasem #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!

_DSC6142

RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)

ul. Zamcza 10/12, Włocławek kiedy:

Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z bardziej znanych, polskich artystów z kręgu „l`art brut”. Jest ona przekrojową prezentacją twórczości Stanisława Zagajewskiego (ur. ok. 1927 r., zm. 2008 r.) od 1963 r. związanego z Włocławkiem. Wystawa obejmuje fragment kolekcji rzeźb artysty gromadzonej w muzeum od 1966 r. Znajdują się na niej kompozycje ceramiczne nazywane przez artystę OŁTARZAMI, rzeźby wolno stojące i przyścienne maski z lat 1964-1990. Rzeźby o tematyce sakralnej i animalistycznej – zwierzęta fantastyczne wykonane w wypalanej glinie, niektóre pokryte barwnymi szkliwami, stanowią przegląd dorobku artystycznego Stanisława Zagajewskiego z najbardziej interesującego, aktywnego i kreatywnego okresu twórczości rzeźbiarza. Oprócz kilkudziesięciu rzeźb przyściennych i wolno stojących na wystawie prezentowanych jest 8 monumentalnych kompozycji ołtarzowych powstałych w latach 1968-1976.

Po śmierci Stanisława Zagajewskiego wystawa została wzbogacona o fotogramy przedstawiające artystę oraz cytaty z fragmentami jego wypowiedzi, pochodzące z różnych okresów. Teraz, kiedy artysty nie ma już wśród nas, istnieje nadal w otoczeniu swoich rzeźb, lecz w wymiarze wirtualnym. Zwiedzając wystawę, można oglądać na wielkoformatowym ekranie filmy ukazujące artystę rzeźbiącego swoje dzieła i opowiadającego o sztuce. Można także przypomnieć sobie warunki w jakich żył i tworzył oraz jak spacerował z wózkiem w towarzystwie psów po Włocławku. Twórczość „Włocławskiego Nikifora” jest tak samo ciekawa i oryginalna, jak jego filozofia i sposób bycia. Te wszystkie elementy są nierozłączne i składają się na pełny portret artysty.

Zs

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego

kiedy:

Przed nami kolejny spacer po wystawie bez konieczności wychodzenia z domu. W #MuzeumWdomu zapraszamy Was do zwiedzania naszych wystaw z… kanapy. Wirtualny spacer po ekspozycji stałej prezentowanej w Zbiorach Sztuki pt. RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008), zrealizowany został w ramach projektu Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

By wirtualnie pospacerowac klikajcie tutaj. A więcej o wystawie przeczytacie tu.

Tymczasem #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!