Kdpewirtualny

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Skansen w Kłóbce

kiedy:

Nie możesz do nas przyjechać? Tęsknisz za swojskimi widokami? A może lubisz dokładnie przyjrzeć się miejscu, które chcesz odwiedzić? W #MuzeumWdomu zapraszamy Was do zwiedzania naszych wystaw z… kanapy. Wirtualny spacer po Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce zrealizowany został w ramach projektu Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerować możecie tutaj. 

Spacer składa się z 3 części, o których więcej dowiecie się czytając wpisy na naszej stronie:

Dodatkowo firma NewmediaVR przygotowała prezentację Skansenu w Kłóbce w lotu ptaka. 

Tymczasem #zwiedzajzkanapy i do zobaczenia!

Wedel

WYSTAWA CZASOWA – „W otoczeniu kupca. Miary i wagi na ziemiach polskich”

kiedy: 16.06 - 04.10.2020

Od 16 czerwca w Muzeum Etnograficznym przy Bulwarach im. Marszałka J. Piłsudskiego 6, prezentowana jest wystawa czasowa pt. „W otoczeniu kupca. Miary i wagi na ziemiach polskich”. Składa się ona z dwóch bloków tematycznych, blisko z sobą powiązanych, umiejscowionych chronologicznie w wieku XX. Pierwszy dotyczy pracy kupca detalicznego postrzeganego przez pryzmat, tak popularnych w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, sklepów kolonialnych. Na wystawie znajdą się zatem towary, które można było wówczas tam nabyć, wytworzone przez firmy miejscowe, zakłady polskie, jak również produkty importowane. Dużą część wyposażenia stanowi bogata kolekcja towarów produkowanych i oferowanych przez założoną w 1816 r. włocławską fabrykę cykorii Ferdynanda Bohma. W tym celu zaaranżowane zostało wnętrze sklepu kolonialnego, umeblowanego i wyposażonego w przedmioty służące do codziennej pracy sprzedawcy-kupca.

W dalszej części ekspozycji poświęconej kupiectwu zaprezentowana została ikonografia w postaci fotografii i reklam, pokazująca wygląd witryn i wnętrz włocławskich sklepów z lat 1918–1939 oraz informująca o ich asortymencie. Dopełnieniem tej tematyki jest kolejny wątek włocławski, w postaci pamiątek po Oddziale Kujawskim Stowarzyszenia Kupców Polskich i miejscowych szkołach handlowych. Ekspozycję poświęconą kupiectwu zamyka niewielki, jednak ciekawej z uwagi na przeznaczenie, zbiór przedmiotów zawierających treści reklamowe. W tej grupie znajdują się: pojemniki, filiżanki, formy do galaretek, popielnice, płatniki i inne. Ten różnorodny zbiór łączy wspólny mianownik, którym jest dodatkowa ich funkcja, polegająca na promowaniu określonego produktu lub wytwórcy.

Następnie zaprezentowane zostały niezbędne i często wykorzystywane w handlu przyrządy metrologiczne tj. miary masy i przyrządy do pomiaru masy (odważniki różnych typów, kolekcja wag kilku systemów). W tej kategorii pokazano również gęstościomierze zbożowe jako przyrządy pomiarowe, wyposażone w wagi równoramienne, służące do wyznaczania charakterystyki zboża, zwanej gęstością zboża w stanie zsypnym. Wystawa uzupeł

niona została o miary długości i powierzchni w postaci przymiarów, taśm wstęgowych, łańcuchów mierniczych czy liniałów wyrażanych w jednostkach systemu metrycznego bądź w miarach wprowadzonych na ziemie polskie przez państwa ościenne. Dopełnieniem ekspozycji jest pokazanie miar pojemności i objętości zarówno dla ciał sypkich i cieczy (pojemniki kontrolne, miary zbożowe, podwielokrotne wiadra rosyjskiego).

Wystawa w całości składa się z zabytków zgromadzonych we włocławskim muzeum. Czynna w terminie: 16.06. – 4.10.2020 r.

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej albumu kujawskiego oddziału Stowarzyszenia Kupców Polskich z lat 30. XX wieku: http://www.muzeum.wirtualnefoto.pl/

Marian Cieślak

 

 

Afisz W Otoczeniu Kupca A3

Pomorze

WYSTAWA CZASOWA – „Pomorze… dla Ciebie Polsko”

kiedy: 06.06 - 09.08.2020

Od dnia 6 czerwca 2020 r. w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie będzie prezentowana wystawa czasowa pt. „Pomorze… dla Ciebie Polsko. 100. Lecie Zaślubin Polski z Morzem w Pucku”.

Ryc.1

Wystawa powstała w celu upamiętnienia 100. Lecia historycznego wydarzenia, jakim były „Zaślubiny Polski z Morzem” dokonane w Pucku w dniu 10 lutego 1920 roku. Na 12 tablicach zaprezentowano dzieje „Zaślubin” wplecione w historię Niepodległej Ojczyzny. Materiał zdjęciowy pochodzi z archiwalnych publikacji oraz ze zbiorów własnych osób prywatnych i instytucji państwowych.

Właścicielem wystawy jest Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Wystawę przygotował zespół bibliotekarzy Biblioteki Głównej im. Lecha Kaczyńskiego Akademii Marynarki Wojennej w składzie: Małgorzata Szubrycht, Monika Cisoń, Wanda Kaczyńska, Kamila Pankowiak, Agnieszka Pyra oraz dr Danuta Detlaff, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka. Opracowanie plastyczne i edytorskie wykonał dr Jan P. Detlaff, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w gminie Puck. Zawartość merytoryczną oparto o opublikowane materiały źródłowe.

_DSC6142

RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)

ul. Zamcza 10/12, Włocławek kiedy:

Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z bardziej znanych, polskich artystów z kręgu „l`art brut”. Jest ona przekrojową prezentacją twórczości Stanisława Zagajewskiego (ur. ok. 1927 r., zm. 2008 r.) od 1963 r. związanego z Włocławkiem. Wystawa obejmuje fragment kolekcji rzeźb artysty gromadzonej w muzeum od 1966 r. Znajdują się na niej kompozycje ceramiczne nazywane przez artystę OŁTARZAMI, rzeźby wolno stojące i przyścienne maski z lat 1964-1990. Rzeźby o tematyce sakralnej i animalistycznej – zwierzęta fantastyczne wykonane w wypalanej glinie, niektóre pokryte barwnymi szkliwami, stanowią przegląd dorobku artystycznego Stanisława Zagajewskiego z najbardziej interesującego, aktywnego i kreatywnego okresu twórczości rzeźbiarza. Oprócz kilkudziesięciu rzeźb przyściennych i wolno stojących na wystawie prezentowanych jest 8 monumentalnych kompozycji ołtarzowych powstałych w latach 1968-1976.

Po śmierci Stanisława Zagajewskiego wystawa została wzbogacona o fotogramy przedstawiające artystę oraz cytaty z fragmentami jego wypowiedzi, pochodzące z różnych okresów. Teraz, kiedy artysty nie ma już wśród nas, istnieje nadal w otoczeniu swoich rzeźb, lecz w wymiarze wirtualnym. Zwiedzając wystawę, można oglądać na wielkoformatowym ekranie filmy ukazujące artystę rzeźbiącego swoje dzieła i opowiadającego o sztuce. Można także przypomnieć sobie warunki w jakich żył i tworzył oraz jak spacerował z wózkiem w towarzystwie psów po Włocławku. Twórczość „Włocławskiego Nikifora” jest tak samo ciekawa i oryginalna, jak jego filozofia i sposób bycia. Te wszystkie elementy są nierozłączne i składają się na pełny portret artysty.

_DSC6161

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ WACŁAWA BĘBNOWSKIEGO (1865-1945)

ul. Zamcza 10/12, Włocławek kiedy:

Wystawa prezentuje fragment kolekcji rzeźb Wacława Bębnowskiego (1865-1945). Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej posiada największą kolekcję rzeźb i pamiątek Wacława Bębnowskiego. Mieszkający w Aleksandrowie Kujawskim artysta pierwsze rzeźby przekazał do zbiorów przed II wojną światową. Po wojnie kolekcję zaczęto gromadzić od nowa, kupując rzeźby przede wszystkim od mieszkańców Włocławka i Ciechocinka. Po pierwszej monograficznej wystawie w muzeum we Włocławku w 1979 r. uzupełniono znacząco zbiór zakupami od córki rzeźbiarza Marii Fiszer i członków jego rodziny z Torunia. Na wystawie mającej charakter biograficzny znalazły się rzeźby figuralne. Wśród nich portretowe, rzeźby sakralne, niewielkie figurki animalistyczne. Dominują na wystawie przedmioty użytkowe – wazony, patery, przyciski na biurko. W większości tych rzeźb widoczna jest inspiracja secesją – w pozach nagich nimf, kobiet z rozwianymi włosami i przede wszystkim w ornamentyce czerpiącej motywy ze świata roślinnego czy sztuki Dalekiego Wschodu. Oprócz rzeźb na wystawie znajdują się malowane akwarelą i olejami pejzaże, rysunki, szkice Wacława Bębnowskiego. Biografię artysty ilustrują pamiątki – dokumenty i fotografie, na planszach znajduje się kalendarium najważniejszych zdarzeń z życia artysty.

Wystawę można zwiedzać wirtualne. Wystarczy kliknąć tutaj.

Nocaskansen

#NocMuzeumWDomu – SKANSEN NOCĄ

kiedy:

Jesteście ciekawi jak wygląda skansen nocą? W ramach Nocy Muzeów Online chcielibyśmy zaprosić Was na krótki spacer po fragmencie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce:) Skansen o tej nietypowej porze możecie podejrzeć dzięki Pracowni Digitalizacji i Reprografii Muzeum.

By pospacerować klikamy tutaj.

Niebo pełne gwiazd zobaczycie natomiast na tej krótkiej animacji poklatkowej:

WGG

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Gmach Główny

kiedy:

Weekend to doskonała okazja, by pozwiedzać… z kanapy. W #MuzeumWdomu zapraszamy na wirtualny spacer po ekspozycjach stałych prezentowanych w Gmachu Głównym Muzeum tj. FAJANSIE WŁOCŁAWSKIM oraz GALERII PORTRETU POLSKIEGO. Projekt zrealizowany został w ramach akcji Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerujecie klikając tutaj. 

Tymczasem #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!

Me

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Muzeum Etnograficzne

kiedy:

W #MuzeumWdomu zapraszamy Was do odwiedzenia Muzeum Etnograficznego. Od wtorku, 12 maja ponownie będzie można zobaczyć ekspozycje na żywo, ale póki co możemy pozwiedzać z… kanapy. Wirtualny spacer po ekspozycji stałej prezentowanej w Muzeum Etnograficznym pt. KULTURA LUDOWA KUJAW I ZIEMI DOBRZYŃSKIEJzrealizowany został w ramach projektu Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerowac możecie tutaj. A więcej o wystawie przeczytacie tu. 

Do zobaczenia wkrótce!

Mhwedu

DZIEJE WŁOCŁAWKA I REGIONU OD PRADZIEJÓW DO PRL

kiedy:

Siedzibą Muzeum Historii Włocławka są trzy zabytkowe kamienice znajdujące się w centrum średniowiecznego miasta. Dwie z nich, usytuowane przy Starym Rynku 14 i 15, wzniesione zostały około połowy XVIII w. i stanowią nieliczny, zachowany we Włocławku, przykład barokowych kamienic mieszczańskich. Trzecia kamienica, znajdująca się przy ul. Szpichlernej 19, pochodzi z XIX w. W latach 1967–1972 trwały prace budowlane i adaptacyjne, dostosowujące przestrzeń budynków do potrzeb ekspozycji stałych muzeum.

Uroczyste otwarcie Muzeum Historii Włocławka nastąpiło 3 grudnia 1972 r. W jego wnętrzach zgromadzono zabytki ilustrujące historię miasta oraz jego związki z Kujawami i ziemią dobrzyńską. Jednocześnie stało się siedzibą i magazynem zbiorów dla działów: Archeologicznego, Historycznego, Numizmatycznego i Metrologii Historycznej. W 2013 r., z powodu  koniecznych remontów, zostało zamknięte dla zwiedzających. Ponowne otwarcie Muzeum Historii Włocławka miało miejsce 3 grudnia 2018 r. W tym dniu zostały udostępnione nowe wystawy stałe prezentujące dzieje grodu, miasta i regionu od pradziejów, aż do końca lat 80. XX w.

W nowo zaaranżowanych wnętrzach, w układzie chronologicznym wyodrębniono dziewięć tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych. W pierwszej zatytułowanej „Pradzieje Kujaw i ziemi dobrzyńskiej” licznie prezentowane są świadectwa materialne kultur archeologicznych z obszarów dzisiejszej Polski oraz regionu Kujaw wschodnich i ziemi dobrzyńskiej — od epoki kamienia do okresu wpływów rzymskich. Eksponowane są narzędzia z drewna, kości, rogu, kamienia i metali. Ponadto broń, naczynia oraz biżuteria i różne formy obrządku pogrzebowego.

Kolejne części ekspozycji (Początki Civitas Vladislavia; W Rzeczypospolitej Obojga Narodów; Niespełnione nadzieje wolności; W cieniu fabrycznych kominów; Na progu niepodległości; W Drugiej Rzeczypospolitej; W latach II wojny światowej; W szaro-czerwonym świecie PRL) dotyczą już w przeważającym stopniu historii grodu i miasta Włocławka. Niemniej, w wielu punktach wystawy, jak np. zmagania polsko-krzyżackie czy też okres powstań narodowych i inne, przybliżone są dzieje ościennych miejscowości.

Na ekspozycji prezentowane są pamiątki z grodu włocławskiego, o którego lokalizacji zdecydowały względy strategiczne, komunikacyjne i gospodarcze. Jest on wzmiankowany w pierwszej kronice polskiej z początku XII w. Anonima zwanego Gallem, wśród najważniejszych punktów zbornych wojów Bolesława Chrobrego. Licznie pokazane są artefakty późniejsze, dokumentujące wydarzenia wieków średnich na Kujawach wschodnich. Obejrzeć można m.in. fragmenty wału grodowego, obiekty związane z wytopem i obróbką żelaza w postaci tygielka odlewniczego, naczynia średniowieczne ze znakami garncarskimi, liczne militaria m.in. miecz rycerski z XIV w. znaleziony we wsi Tymień koło Izbicy Kujawskiej, biżuterię i numizmaty. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują — dwunastowieczny denar przypisywany biskupowi kujawskiemu Stefanowi, pochodzący ze skarbu monet znalezionego w miejscowości Ujma Duża na Kujawach oraz ciekawy przykład fałszerstw monet średniowiecznych (szelągi zakonu krzyżackiego, półgrosze Władysława Jagiełły i grosze praskie), pochodzących ze skarbu znalezionego wokół baszty zamkowej w Przedczu w 1968 r. Całości dopełnia barwna wizualizacja hipotetycznego wyglądu Włocławka z poł. XIII w. oraz graficzne przedstawienie genezy i przebiegu bitwy pod Płowcami z 27 września 1331 r.

Kolejne wieki historii Włocławka na ekspozycji, to wycieczka w której zabytki mówią o dynamicznym rozwoju miasta, chwilach dramatycznych, zrywach niepodległościowych, gospodarce, handlu i zmianach granic oraz życiu codziennym jego mieszkańców. Wystawę tworzy kilka tysięcy obiektów, pochodzących ze zbiorów własnych muzeum. Całości dopełnia liczny materiał ilustracyjno-tekstowy pozwalający zagłębić się i poznać mniej znane wydarzenia z bogatej przeszłości miasta.

Wirtualny spacer po ekspozycji stałej prezentowanej w Muzeum Historii Włocławka pt. DZIEJE WŁOCŁAWKA I REGIONU OD PRADZIEJÓW DO PRL,  zrealizowany został w ramach projektu Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerowac możecie tutaj.