Banerek Szkielet

WYSTAWA POKONKURSOWA

kiedy: 10.04 - 16.05.2021

9 kwietnia w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej XIII Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego. Wyjątkowa sytuacja spowodowana pandemią wirusa COVID-19 uniemożliwiła tradycyjne spotkanie wszystkich uczestników i laureatów konkursu. Jury zdecydowało się, ze względów bezpieczeństwa, na osobiste wręczenie jedynie Grand Prix. Laureatką nagrody ufundowanej przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego została Aleksandra Babis.

Odwiedzenie wystawy ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19 jest w tej chwili niemożliwe. Zachęcamy jednak do zwiedzania jej z kanapy… By pospacerować wirtualnie klikamy TUTAJ.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym oraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu Rzeźbiarskiego im. Stanisława Zagajewskiego w 2022 r.

Tradycyjnie jak co roku, na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku, nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Stanisława Zagajewskiego. Poniżej fotogaleria z uroczystości.

 Fot. Jarosław Czerwiński

Wyci

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Karuzela kolorów…

kiedy: 22.01 - 23.05.2021

Wystawa Karuzela kolorów. Wycinanka sieradzka i tradycyjne zdobnictwo wnętrz ze zbiorów Kazimiery Balcerzak i Muzeum Okręgowego w Sieradzu prezentowana w Muzeum Etnograficznym, poświęcona została, jak wskazuje tytuł, wycinance sieradzkiej. Zgromadzono na niej 159 prac najwybitniejszych twórców ludowych tego regionu. Najstarsze z nich zostały wykonane po 1945 r. w oparciu o formy znane i zapamiętane z dzieciństwa, najmłodsze mają zaledwie rok.

Zachęcamy do wirtualnego zwiedzania, ale przede wszystkim do odwiedzenia nas i podziwiania tych niezwykłych eksponatów na żywo.

By zwiedzać wirtualnie klikamy TUTAJ

Więcej informacji o wystawie znajduje się tutaj: KARUZELA KOLORÓW

Wpracowniwirtualny

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – W pracowni artystów

kiedy: 10.12 - 07.03.2021

Wystawa „W pracowni artystów” to pierwsza w historii muzeum we Włocławku ekspozycja, która pokazuje kulisy powstawania dzieł sztuki. Zaprasza do zaaranżowanych pracowni artystów włocławskich XX – XXI wieku, w których można zobaczyć oryginalne elementy wyposażenia, rekwizyty, szkice, fotografie należące kiedyś do malarzy, rzeźbiarzy, ceramików czy grafików. Ponadto prezentuje zdjęcia twórców ukazujące ich przy pracy, pozujących z paletą czy dłutem.

Z powodu obowiązujących nadal obostrzeń związanych z COVID-19 zapraszamy do zwiedzania ekspozycji w formie wirtualnego spaceru. BY POSPACEROWAĆ KLIKAMY TUTAJ.

Bardzo liczymy, że ekspozycja juz niedługo będzie dostępna dla publiczności, a zamiast uroczystego wernisażu będziemy mogli zorganizować „Niedzielę z kustoszem” i uroczysty finisaż.

Więcej informacji o wystawie znajduje się tutaj: W PRACOWNI ARTYSTÓW

Skrzyniewirtualne

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Półskrzyneczek i wianeczek…

kiedy: 01.12 - 27.12.2020

Od 1 grudnia br. w Muzeum Etnograficznym czynna jest wystawa czasowa pt. Półskrzyneczek i wianeczek. Konserwacja posagowych skrzyń malowanych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Na ekspozycji zaprezentowane zostały malowane skrzynie poddane konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt. Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Została ona przyznana w ramach programu Wspieranie działań muzealnych przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 

Z powodu obowiązujących nadal obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się, zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zapraszamy do zwiedzania ekspozycji w formie wirtualnego spaceru. By pospacerować klikamy TUTAJ. 

 

Zachęcamy również do obejrzenia galerii zdjęć.

Mkidn 01 Cmyk Belka Dofinansowano Logo Poziom Województwo Kp Podpis Z Boku

Realizacja zadania dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych oraz dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Panoramaspacer

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

kiedy:

Od tego roku zwiedzamy także wirtualnie:) Poniżej udostępniamy spacery po wszystkich naszych oddziałach. Wystarczy kliknąć w wybrany gmach.

Nepal

WYSTAWA CZASOWA – „Nepal, Dolina Kathmandu – Miasta Królewskie”

kiedy: 28.02.2021

Od 28 lutego 2021 r. zapraszamy na nową wystawę czasową pt. Nepal, Dolina Kathmandu – Miasta Królewskie do Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie. 

Nepal jest krajem wciśniętym między Chiny i Indie stanowiące trzecią część ludności świata. Mówi się, że leży pomiędzy „chińskim smokiem” a „indyjskim słoniem”. Tu, na stosunkowo niewielkim obszarze, można spotkać wszystkie typy krajobrazów: od pokrytych dżunglą nizin Teraju do ośnieżonych najwyższych szczytów Himalajów. Do 1951 r. Nepal był krajem zamkniętym dla obcokrajowców. Pierwsi przybyli tu alpiniści, potem odkryli go hipisi, a obecnie stał się jednym z najpopularniejszych celów turystycznych na świecie. W ostatnich latach na szeroką skalę rozwinęły się tu usługi związane z turystyką himalajską. Ośnieżone ośmiotysięczniki mylą się często z chmurami. Najpiękniejsze i najstarsze zabytki kraju wiążą się z kultem bogów. Liczne budowle sakralne hinduizmu i buddyzmu, z różnych okresów, podziwiać można zwłaszcza w Dolinie Katmandu. Wyjątkowo piękne są buddyjskie stupy, zdobione z zewnątrz parami magicznych oczu. Najbardziej fascynują zabytki trzech miast królewskich: Patanu, Bhaktapuru i obecnej stolicy kraju, Kathmandu. Tu można zanurzyć się w atmosferę miasta tętniącego własnym życiem i poznać bliżej zwyczaje jego mieszkańców. Życie religijne toczy się w wielu punktach miasta, przy licznych hinduistycznych świątynkach i buddyjskich stupach rozsianych na wielu placach i ulicach.

Wojciech Tokarski, autor fotografii prezentowanych na wystawie jest z zawodu geodetą. Fotografią interesuje się od czasu studiów na AGH w Krakowie. Jest członkiem Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a jednocześnie jego współzałożycielem. Do roku 1990 zaprezentował kilka autorskich wystaw i brał udział w wielu konkursach otrzymując nagrody i wyróżnienia. W latach 1990-2011 głównie zajmował się filmem amatorskim. Powrót do fotografii nastąpił w 2012 r. dwoma wystawami, których tematem były Indie. Zdjęcia prezentowane na obecnej wystawie wykonano w trakcie wyprawy, która rozpoczęła się w Kathmandu, a skończyła w górach Nepalu Wschodniego. Fotografie wykonano miesiąc przed katastrofalnym trzęsieniem ziemi w 2015 r.

Afisz Nepal A3

Nieszawa

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie

kiedy:

Przenieśmy się wirtualnie do Nieszawy. Zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych prezentowanych w Muzeum Stanisława Noakowskiego. Znajdują się w nim dwie ekspozycje: ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO oraz LUDWIK BOUCHARD – NAUCZYCIEL RYSUNKU STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO. Projekt zrealizowany został w ramach akcji Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerujecie klikając tutaj. 

Tymczasem #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!

Wycinanka

WYSTAWA CZASOWA – Karuzela kolorów. Wycinanka sieradzka i tradycyjne zdobnictwo wnętrz…

kiedy: 22.01 - 23.05.2021

Karuzela kolorów. Wycinanka sieradzka i tradycyjne zdobnictwo wnętrz ze zbiorów Kazimiery Balcerzak i Muzeum Okręgowego w Sieradzu

Od 22 stycznia 2021 r. w Muzeum Etnograficznym czynna jest wystawa poświęcona wycinance sieradzkiej. Zgromadzono na niej 159 prac najwybitniejszych twórców ludowych tego regionu. Najstarsze z nich zostały wykonane po 1945 r. w oparciu o formy znane i zapamiętane z dzieciństwa, najmłodsze mają zaledwie rok.
Historia wycinanki ludowej na ziemiach polskich sięga połowy XIX w., kiedy zwykły biały pakowy papier zaczęto wykorzystywać do dekoracji wnętrz mieszkalnych — za pomocą prymitywnych nożyc do strzyżenia owiec wycinano w nim wzory i zawieszano na ścianach, oknach, okapach kuchennych. Najstarsze wycinanki były jednokolorowe, proste, później —dzięki zastosowaniu papieru kolorowego — rozpowszechniły się kompozycje złożone i wielobarwne.
Wycinankarstwo sieradzkie stworzyło własne formy i styl. Charakterystyczne są tu motywy geometryczne i abstrakcyjne, ale także figurki ludzkie. Do najstarszej formy należy tzw. rózga — duży, pojedynczy lub potrójny kwiat w postaci wielobarwnych wyklejanek, umieszczony w doniczce. Cacka są okrągłe lub kwadratowe, z ażurami w kształcie księżyców, trójkątów czy drabinek. Mazury to kompozycja kilku nałożonych na siebie cacek o różnych formach i kolorach, ozdobionych od dołu wstęgami — ogonami. Lolki i kozoki jako typ wycinanek pasowych przedstawiają szereg postaci ludzkich (męskich lub kobiecych), trzymających się za ręce.
Od I wojny światowej rozpoczął się na wsi polskiej proces zacierania regionalnych różnic i odchodzenia od tradycyjnych technik zdobnictwa wnętrz. Sieradzkie jednak należy do tych regionów, w których umiejętność zdobienia domostw wycinankami, papierowymi firankami i kwiatami z bibuły nie zanikła, ale udało się ją zachować i przekazano kolejnym pokoleniom. Do najwybitniejszych artystów w tej dziedzinie należą: Józefa Chaładaj, Maria Ograbek, Marianna Balcerzak, Nepomucena Antończak, Józefa Dominiak, Rozalia Makówka, Józefa Furmańska, Rozalia Ciapa, Rozalia Ślipek i Wanda Gaweł. Ich prace można zobaczyć na naszej wystawie.

Fot. Jarosław Czerwiński

W celu uwypuklenia różnic między wycinanką tradycyjną a jej wersją współczesną, wystawę podzielono na dwie części — w pierwszej pokazane są prace różnych sieradzkich artystów ludowych od 1945 r., w drugiej tylko autorstwa Kazimiery Balcerzak. Jako urodzona już po II wojnie światowej jest przedstawicielką młodszego pokolenia twórców sieradzkich. Dla jej twórczości charakterystyczne jest łączenie tradycyjnych, abstrakcyjnych wzorów z tematyką i wątkami współczesnymi (zdarzenia historyczne np. Bitwa Warszawska, znane postacie np. Józef Piłsudski, architektura).
Zobaczymy też inne okazy rękodzieła ludowego jej autorstwa, jak bibułkowe kwiaty, np. realistyczne malwy naturalnych rozmiarów czy stylizowane orginie o rurkowatych płatkach. Komponowano z nich bukiety, które stawiano przy domowych ołtarzykach albo mocowano na wiankach, tworząc tzw. koronkę.
Aby przybliżyć osobom zwiedzającym barwność Sieradzkiego, pokażemy fragment wnętrza izby z tego regionu z okresu międzywojennego, z jej tradycyjnym zdobnictwem (papierowe firanki, kwiaty z bibuły, koronki orginiowe itp.).
Warto wiedzie, że sztuka wycinania z papieru była niegdyś obecna także na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej, jednak w dość okrojonej formie, bo ograniczona do papierowych firanek i ozdobnych ząbków, jakie wieszano nad okapami kominów czy w kredensach kuchennych. Nie rozwinęła się jednak szerzej w naszej sztuce ludowej.
Jest to pierwsza ekspozycja we włocławskim muzeum prezentująca wycinankę sieradzką.

Termin: 22.01.2021–23.05.2021 r. 
Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Włocławku 
Komisariat: Eliza Sutkowska
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Wystawę można obejrzeć również wirtualnie, ale liczymy, że do końca jej trwania (czyli do maja 2021 r.) zdążą jeszcze Państwo nas odwiedzić.

By zwiedzać wirtualnie klikamy TUTAJ

Projekt zaproszenia: Magdalena Kolanowska

Zaproszenie Wycinanki Internetowe

Pracownia

Nowa wystawa czasowa w gmachu Zbiorów Sztuki

kiedy: 10.12 - 07.03.2021

Wystawa „W pracowni artystów” to pierwsza w historii muzeum we Włocławku ekspozycja, która pokazuje kulisy powstawania dzieł sztuki. Zaprasza do zaaranżowanych pracowni artystów włocławskich XX – XXI wieku, w których można zobaczyć oryginalne elementy wyposażenia, rekwizyty, szkice, fotografie należące kiedyś do malarzy, rzeźbiarzy, ceramików czy grafików. Ponadto prezentuje zdjęcia twórców ukazujące ich przy pracy, pozujących z paletą czy dłutem.

Różnorodność pracowni, ich wyposażenia, wynika przede wszystkim z profesji artystów. Inne sprzęty są niezbędne w atelier malarza — sztalugi, podesty, draperie, rekwizyty; inne w pracowni rzeźbiarskiej czy ceramicznej, w której niezbędne są kawalety, dłuta, szpachle i materiały — kamień, drewno, glina, gips. Z kolei dla grafika warsztatowego najważniejsze są poza wygodnym stołem czy prasą do wykonywania odbitek — płyty metalowe, klocki drewna czy kawałki linoleum oraz dłuta, wałki itp. Ponadto każdy artysta miał indywidualne potrzeby i upodobania. To powodowało, że zarówno pracownia w jego domu, jak i w miejscu zatrudnienia odzwierciedlała osobowość twórcy. Osobistego charakteru każdego miejsca pracy artyście nadawały ukończone dzieła ustawione na regałach, pod ścianami, szkice, prace nieskończone, czasem nieudane czy uszkodzone realizacje, pomocne rekwizyty, prywatne przedmioty użytkowe.

W Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w spuściznach poszczególnych artystów znajdują się poza ich dziełami także liczne szkice czy narzędzia pracy. Zbiór jest różnorodny, bardzo ciekawy i po wielu latach gromadzenia, pierwszy raz zostanie udostępniony w tak szerokim zakresie. Kolekcję stanowią pojedyncze „pracowniane” eksponaty i pozyskane niemal kompletne wyposażenia pracowni m. in. Tadeusza Szadeberga w 1994 r. czy w bieżącym roku pracowni ceramicznej Aleksandry Domanowskiej.
Nadrzędnym celem wystawy jest pokazanie atelier, odpowiadających profesjom twórców z wykorzystaniem dzieł wielu artystów, a w ich aranżacji stworzenie miejsc, w których można poczuć atmosferę twórczej pracy.

Cztery pracownie — malarska, rzeźbiarska, graficzna i ceramiczna są kompilacją rekwizytów, szkiców, dzieł należących m.in. do Henryka Sokołowskiego, Aleksandra Laszenki, Jana Stępnia, Franciszka Kwiatkowskiego, Wiesława Dembskiego, Waldemara Dołęgowskiego, Wacława Bębnowskiego, Tadeusza Szadeberga, Wita Płażewskiego, Leona Płoszaya, Marii Brodzińskiej, Janusza Nowierskiego, Kazimierza Borkowskiego, Jana Sowińskiego, Aleksandry Domanowskiej.

Ponieważ czas pandemii sprawił, że przez dwa miesiące od przygotowania ekspozycja była niedostępna dla zwiedzających, termin jej otwarcia zostaje przedłużony do czerwca br. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna w najbliższym czasie pozwoli zwiedzić wystawę wszystkim zainteresowanym, a organizatorom przygotować warsztaty, niedzielę z kustoszem czy finisaż.

Wystawę można zwiedzać również wirtualnie. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Krystyna Kotula

Scenariusz wystawy – Krystyna Kotula
Oprawa plastyczna wystawy – Magdalena Kolanowska

Afisz Pracownie Artystów A3

fot. Archiwum MZKiD

WGG

#MuzeumWdomu – WIRTUALNY SPACER – Gmach Główny

kiedy:

Weekend to doskonała okazja, by pozwiedzać… z kanapy. W #MuzeumWdomu zapraszamy na wirtualny spacer po ekspozycjach stałych prezentowanych w Gmachu Głównym Muzeum tj. FAJANSIE WŁOCŁAWSKIM oraz GALERII PORTRETU POLSKIEGO. Projekt zrealizowany został w ramach akcji Kultura w zasięgu 2.0, przez firmę NewmediaVR.

Wirtualnie pospacerujecie klikając tutaj. 

Tymczasem #zostańwdomu i #zwiedzajzkanapy!