pth

„(…) JAK MIESZCZANIE WŁOCŁAWSCY FORTUNY TWORZYLI”

gdzie: Gmach Główny, kiedy: 29.10.2015

29 października 2015 r. w gmachu głównym muzeum można było wysłuchać prelekcji dr. Tomasza Dzikiego pt. „Na progu kapitalizmu, czyli jak mieszczanie włocławscy fortuny tworzyli”.

Wystąpienie dotyczyło m.in. wielu przemysłowców i działaczy gospodarczych, którzy zwłaszcza w 2. połowie dziewiętnastego stulecia walnie przyczynili się do nowoczesnej – w naszym rozumieniu ˗ industrializacji miasta. To za ich przyczyną Włocławek wkroczył w wiek XX jako największy ośrodek miejski Kujaw wschodnich. To czas, kiedy z małego prowincjonalnego miasteczka przeobraził się w jedno z największych miast Królestwa Polskiego. Stało się to za przyczyną bumu gospodarczego, związanego z rewolucją przemysłową, na sztandarach której widniała maszyna parowa i kolej żelazna.

Było to kolejne z cyklu spotkań dotyczących historii miasta i regionu organizowanych od kilku lat przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział we Włocławku oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Galeria Rozwiń Zwiń