Smok

GŁOSUJEMY NA POMNIK STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO


kiedy: 17.09 - 01.10.2019

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego na realizację inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców Włocławka zarezerwowano kwotę 4 milionów zł. Na liście projektów zakwalifikowanych do głosowania znalazła propozycja budowy pomnika Stanisława Zagajewskiego rzeźbiącego smoka.

Fot.1

Fot. 1. Wstępna wizualizacja pomnika Stanisława Zagajewskiego rzeźbiącego smoka

Monument miałby powstać w przestrzeni bulwarów wiślanych. Upamiętniałby on postać wybitnego włocławskiego rzeźbiarza i jednocześnie ważne wydarzenie z życia Włocławka. Świadomość, że Stanisław Zagajewski był wielkim i niepowtarzalnym artystą mieli wszyscy Włocławianie, przynajmniej od pamiętnego Telewizyjnego Turnieju Miast Płock – Włocławek. To było wielkie i prestiżowe wydarzenie dla Włocławka. W dniu 23 czerwca 1968 r. przeprowadzono dwugodzinną transmisję ze zmagań turniejowych w jedynym wówczas kanale telewizyjnym. W jednej z dziedzin konkursowych wystąpił bezkonkurencyjny Stanisław Zagajewski z ulepionym z 2 wozów gliny i 22 worków gipsu ogromnym smokiem umieszczonym na wojskowym pontonie na Wiśle. Został wówczas bohaterem miasta.

Fot.2

Fot. 2. Stanisław Zagajewski rzeźbiący smoka w 1968 r.

Inicjatorem projektu budowy pomnika Stanisława Zagajewskiego rzeźbiącego smoka jest włocławski artysta plastyk Krzysztof Cieślak, były pracownik muzeum, autor filmów i albumu o St. Zagajewskim. W opisie jego inicjatywy czytamy m.in.: … w 1968 roku włocławski artysta stworzył czterometrowego smoka. W ramach upamiętnienia wybitnego włocławskiego Artysty chcemy odtworzyć tę formę wraz z jej Autorem, tworząc jedyny w Polsce pomnik rzeźbiarza przy pracy. Uzupełnieniem pomnika będą rzeźby związane ze Stanisławem Zagajewskim, ulokowane w innych częściach miasta.

Pomnik Stanisława Zagajewskiego w przestrzeni włocławskich bulwarów wiślanych może być nie tylko bardzo oryginalnym ich wypełnieniem ale także zachętą do odwiedzania wystawy stałej w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10 i poznania prezentowanych tam autentycznych rzeźb i biografii artysty.

3f Rz Zag

Fot. 3. Fragment wystawy stałej „Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego (1927-2008)”

Głosowanie trwa od 17 września do 1 października 2019 r. Zwycięskie projekty Włocławskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 poznamy do 22 października b.r. Kartę do głosowania można pobrać na dole strony w załączniku i wypełnioną dostarczyć do Urzędu Miasta Włocławek lub zagłosować za pomocą formularza interentowego tutaj.