Banplaz

DZIEŁO WITA PŁAŻEWSKIEGO ODZYSKUJE DAWNY BLASK

gdzie: Muzeum Historii Włocławka, kiedy:

Wraz z pracami remontowymi trwającymi w Muzeum Historii Włocławka, równolegle prowadzone są prace konserwatorskie przy ceramicznym fryzie autorstwa Wita Płażewskiego. Dzieło to, znajdujące się na dziedzińcu muzeum, pochodzi z 1973 r. i przedstawia w ośmiu oddzielnych kompozycjach dzieje Włocławka na tle historii Polski — od narodzin do czasów PRL-u.

Prace polegają na zabezpieczaniu ceramiki, która miejscami odspoiła się od podłoża, czyli od ściany, na uzupełnieniu ubytków oraz scaleniu kolorystycznemu.

Fryz ten jest świadectwem bardzo bogatych tradycji ceramicznych we Włocławku w latach 60. i 70. XX w., w których to tworzyła cała plejada włocławskich ceramików, w tym również autor tego dzieła.

Poniżej, w galerii, znajdą Państwo zdjęcia z różnych etapów prac konserwatorskich.

Galeria Rozwiń Zwiń