wyzwoliny

DRUGI FESTYN FOLKLORYSTYCZNY W KŁÓBCE ZA NAMI!

gdzie: Park etnograficzny, kiedy: 06.08.2017

6 sierpnia w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się drugi w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Wyzwoliny kośnika”

Podczas niedzielnej imprezy wystąpiła Grupa Młodzieżowa Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa w premierowym widowisku prezentującym zapomniany dzisiaj zwyczaj wyzwolin kosiarza na majstra polegający na tym, że młody kosiarz (nazywany inaczej frycemwilkiem) wychodzący po raz pierwszy w pole poddawany był przeróżnym próbom, oceniany bacznie przez marszałka. Musiał się wykupić, by zostać wprowadzonym do grona doświadczonych kosiarzy.

Ponadto przygotowany został pokaz ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”, a przybyli do Skansenu rzemieślnicy pokazali zapomniane już dzisiaj zawody — kowala, garncarza, plecionkarza. Z myślą o dzieciach zorganizowane zostały m.in. warsztaty plecionkarskie oraz wyrobu tradycyjnych kwiatów z bibuły. Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągały kramy z haftami, rzeźbami w drewnie, wyrobami kowalstwa artystycznego, produktami z lawendy, obrazami, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, filcu, masy solnej oraz ze swojskimi przetworami, wypiekami i jadłem.

Nie zabrakło muzyki ludowej w wykonaniu występujących po raz pierwszy w skansenie:  Kapeli Ludowej „Echo Kujaw” z Wierzbinka i Zespołu Folklorystycznego „Bronisławianki” z Bronisławia.

Tutaj znajdą Państwo relację z niedzielnego festynu w Kłóbce, przygotowaną przez portal www.q4.pl.

Zachęcamy również do obejrzenia zdjęć z imprezy.

Galeria Rozwiń Zwiń