20mwm

20 SPOTKANIE Z CYKLU „MUZYKA W MUZEUM”

gdzie: Gmach Główny, kiedy: 29.02.2020

Już po raz dwudziesty muzyka rozbrzmiała w murach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w ramach cyklu „Muzyka w Muzeum”. Spotkania te organizowane są od 2014 r. i cieszą się dużą popularnością. Mają one formułę tematycznych koncertów muzyki klasycznej poprzedzanych prelekcjami z zakresu sztuki lub historii. Sobotni koncert w całości został poświęcony twórczości Fryderyka Chopina – w 210 rocznicę urodzin kompozytora. Spotkanie pt. „Chopin. Kujawskie korzenie” poprzedziła krótka prelekcja p. Krzysztofa Dorcza o kujawskim rodowodzie kompozytora, którego matka – Justyna z Krzyżanowskich urodziła się w Długiem pod Izbicą Kujawską. Prelekcja zawierała wyniki najnowszych badań naukowych przeprowadzonych w 2019 r. przez prelegenta na zlecenie włocławskiego muzeum w ramach przygotowania koncepcji upamiętnienia miejsca narodzin matki Fryderyka Chopina w Długiem.
Główna, muzyczna część spotkania stanowiła przekrojową prezentacją utworów F. Chopina ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji inspirowanych tradycyjną muzyką z Kujaw. Koncert poprowadził Jacek Szczepański, który wykonał m.in. czerpiące z kujawiaków Mazurki z op.33, Balladę F-dur op. 38 i Poloneza As-dur op. 53. W koncercie wystąpiły także uczennice p. Jacka Szczepańskiego z Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku – Konstancja Kotowska, która wykona Poloneza młodzieńczego g-moll oraz Gabrysia Wasieleska z Nokturnem Es-dur op.9 nr 2. Koncert uzupełniły Pieśni F. Chopina w wykonaniu p. Anny Niemiec-Mościckiej.

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

Fot. Jarosław Czerwiński