Japonia

100 SZTUK PORCELANY JAPOŃSKIEJ NA 100 LAT… WERNISAŻ WYSTAWY

gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 04.10.2019

W dniu 4 października, o godzinie 12.00, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku odbędzie się otwarcie wystawy czasowej pn. 100 sztuk porcelany na 100 lat relacji dyplomatycznych polsko-japońskich. Wystawa będzie czynna do 1 grudnia 2019 r.

W 2019 roku przypada 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Japonia jako pierwszy kraj w Azji i piąty na świecie uznała Polskę jako państwo niepodległe. Wystawa „100 sztuk ceramiki na 100 lat relacji dyplomatycznych polsko-japońskich” jest jedną z inicjatyw towarzyszących obchodom tej rocznicy. Będzie ona prezentacją pierwszego etapu projektu, który jest wynikiem współpracy pomiędzy polskimi i japońskimi organizacjami, działającymi na polu kultury i sztuki. Głównym założeniem tej inicjatywy jest stworzenie dwóch kolekcji, liczących po sto sztuk obiektów ceramiki artystycznej i użytkowej. Wyroby ceramiki japońskiej zostały zebrane w Japonii i zostaną przekazane w darze dla Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (z racji na tradycje ceramiczne miasta oraz profil instytucji), natomiast ceramika i szkło polskie zebrane w Polsce zostaną przekazane do Japonii.

Oprócz cennego daru z Japonii na wystawie zostanie zaprezentowana wybrana ceramika ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i z kolekcji prywatnych. Ekspozycję dopełniają eksponaty ze zbiorów własnych włocławskiego muzeum.

Wystawa jest próbą przybliżenia polskim odbiorcom znaczenia i funkcji ceramiki a także typowych przedmiotów funkcjonujących w realiach innej duchowości, filozofii sztuki, i odmiennie przebiegających relacjach społecznych. Ekspozycję wyrobów ceramicznych uzupełniać będą przedmioty typowo japońskie – stałe elementy aranżacji wnętrz i akcesoria życia codziennego. Wystawę uzupełnią przykłady japonizmu w sztuce ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Włocławek

Scenariusz: dr Agnieszka Pudlis

Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Czas trwania: 4 październik – 1 grudzień 2019 r.

Projekt afisza: Magdalena Kolanowska

Afisz Japonia A3.indd